Oto konkursowy komputer be quiet! inspirowany grą Morrowind
Zestaw komputerowy będący główną nagrodą w konkursie zorganizowanym wspólnie z firmą be quiet!, zmodyfikowany przez Staszka „Tipsa” Wiertelaka według pomysłu zwycięzcy, niedawno zawitał do naszej redakcji. Nareszcie mogliśmy go spokojnie obejrzeć, przetestować i wykonać studyjne zdjęcia. Wewnątrz znalazł się między innymi procesor Intel Core i7-7700K, płyta główna MSI Z270 Tomahawk Arctic, karta graficzna MSI GeForce GTX 1080 oraz 16 GB pamięci. Wszystko zamknięte w obudowie be quiet! Dark Base 600 Window, przerobionej na maszynerię Dwemerów inspirowaną grafikami koncepcyjnymi pochodzącymi z kultowego Morrowinda. Jak komputer wygląda i działa, możecie zobaczyć poniżej.
Oto konkursowy zestaw od be quiet! poddany obróbce przez Staszka "Tipsa" Wiertelaka, którego wygląd inspirowany był kultowym TES III: Morrowind, ściślej zaś maszyneriami pradawnej rasy Dwemerów.
Modder podszedł do kwestii komputera Dwemerów zgodnie z powszechnie znanymi wzorcami, jakie najsilniej zaakcentowano w trzeciej odsłonie The Elder Scrolls, stawiając na miedziano-złote odcienie, runiczne inskrypcje, mechaniczne i nieco zdezelowane elementy plus odrobinę zwykłego brudu. Sama obudowa be quiet! Dark Base 600 Window nie została całkowicie zmodyfikowana, mamy do czynienia bardziej z solidnym face-liftingiem, aniżeli sprzętem zaprojektowanym od podstaw. Ocenę wykonania i pomysłu zostawiam jednak czytelnikom, osobiście wielkim fanem tego rodzaju zmian nie jestem, preferuję bowiem ascetyczne sześcienne konstrukcje. Warto natomiast wspomnieć, że konkursowy zestaw zawierał praktycznie wszystko, oprócz monitora, co potrzebne jest do działania:
- Intel Core i7-7700K
- MSI Z270 Tomahawk
- MSI GeForce GTX 1080 Aero
- 16 GB HyperX Savage DDR4 3000 CL15
- HyperX Savage SSD 480 GB
- Seagate 3.5" FireCuda 2 TB
- be quiet! Pure Base 600 Window Black
- be quiet! Pure Power 10 600W CM
- be quiet! Silent Loop 240 mm
- MSI Interceptor DS100 Gaming
- MSI GK-701 Mechanical Gaming
- MSI DS502 Gaming Headset
- Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit
Front obudowy przeszedł największą metamorfozą, gdzie umieszczono rurki imitujące mechanizm hydrauliczny, radiator połączony z plastikowym pokrętłem (?), drucianą maskownicę oraz tajemnicze runiczne inskrypcje Dwemerów. Całość jest odpowiednio ubrudzona, Staszek Wiertelak dołożył też nitowania, jakieś chwytaki, najmodniejsze elementy prosto ze złomowiska. Tył skrzynki został po prostu przemalowany, niczego szczególnego tutaj nie znajdziemy. Szczerze powiedziawszy, pewne podobieństwa do Dwemerskich wynalazków znanych z Morrowinda są zauważalne, aczkolwiek najbardziej sugestywna wydaje się miedziano-złota kolorystyka.
Front obudowy przeszedł największą metamorfozą.
Tylna część górnej maskownicy została celowo wygięta, żeby imitować „wiekowość” konstrukcji, objawiającą się odstającymi oraz odpadającym elementami. Przy okazji odrobinkę poprawi się wentylacja :) Prawe boczne skrzydło otrzymało fragment mozaiki z inskrypcjami Dwemerów, solidnie przytwierdzonej do hartowanego szkła, natomiast stylistycznie to ćwierćkole powiązano z frontowymi wykończeniami. Koncepcja jaka jest każdy może ocenić, trudno jednak odmówić moderowi konsekwencji, bo summa summarum stworzył bardzo spójny projekt.
Staszek zadbał o sporo Dwemerowych detali.
Wnętrze i komponenty również doczekały się drobnych zabiegów upiększających, chociaż kontrowersyjne może wydawać się malowanie radiatorów płyty głównej MSI Z270 Tomahawk Artctic. Skąd w ogóle pomysł na model z białym laminatem? Otóż, pierwotnie miał przyjechać zwykły Tomahawk, ale jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności Staszek otrzymał wersję Arctic. Samo przemalowanie radiatorów podyktowane było chęcią zbliżenia kolorystyki do MSI GeForce GTX 1080 Aero, któremu również zmodyfikowano obudowę (napis niestety przebija przez warstwę farby). Reszta pozostała nietknięta, kable poukładane, a system chłodzenia procesora be quiet! Silent Loop 240 mm zamontowano w przedniej części obudowy.
W środku było kilka zmian, ale raczej symbolicznych.
Możliwości ośmiowątkowego Intel Core i7-7700K nie powinny być chyba żadnym zaskoczeniem, ponieważ procesor testowaliśmy wielokrotnie w różnych zastosowaniach. Jest to nadal bardzo wydajna konstrukcja, najmocniejsza jaką można zamontować na płytach głównych z chipsetem Intel Z270, która świetnie spisuje się w większości scenariuszy. Overclocking zostawiamy właścicielowi, cudzego sprzętu nie będziemy przecież rozdziewiczać, ale szansa na 5000 MHz dzięki solidnemu chłodzeniu jest całkiem spora. Do tego mamy jeszcze 16 GB pamięci HyperX DDR4 3000 CL15, jaka konkretnie podniesie wydajność w grach komputerowych.

Blender
Renderowanie sceny
Czas w sekundach (mniej = lepiej)
3700 MHz + Turbo, Coffee Lake
3000 MHz + Turbo, Zen
3200 MHz + Turbo, Zen
4200 MHz + Turbo, Kaby Lake
3600 MHz + Turbo, Coffee Lake
2800 MHz + Turbo, Coffee Lake

Cinebench R15
Multi-Threaded CPU
Punkty (więcej = lepiej)
3000 MHz + Turbo, Zen
3200 MHz + Turbo, Zen
3700 MHz + Turbo, Coffee Lake
3600 MHz + Turbo, Coffee Lake
4200 MHz + Turbo, Kaby Lake
2800 MHz + Turbo, Coffee Lake

7-Zip
Kompresja 3000 MB plików graficznych
Czas w sekundach (mniej = lepiej)
3700 MHz + Turbo, Coffee Lake
4200 MHz + Turbo, Kaby Lake
3600 MHz + Turbo, Coffee Lake
2800 MHz + Turbo, Coffee Lake
3000 MHz + Turbo, Zen
3200 MHz + Turbo, Zen

Freemake Video Converter
Konwersja filmu AVI do MP4
Czas w sekundach (mniej = lepiej)
3700 MHz + Turbo, Coffee Lake
3600 MHz + Turbo, Coffee Lake
4200 MHz + Turbo, Kaby Lake
2800 MHz + Turbo, Coffee Lake
3000 MHz + Turbo, Zen
3200 MHz + Turbo, Zen
MSI GeForce GTX 1080 Aero zapewnia bardzo dobre osiągi w grach, najwyższe ustawienia w rozdzielczości 1920x1080 nie sprawiają Pascalowi żadnego problemu. Karta nie jest podkręcona, więc jeszcze 10-15% spokojnie można z niej wycisnąć, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że system chłodzenia jest raczej średnio efektywny. Dysk półprzewodnikowy HyperX 480 GB, pozwoli zmieścić oprócz systemu operacyjnego także kilka ulubionych gier, dzięki czemu czasy wczytywania znacznie się skrócą. Resztę właściciel wrzuci na Seagate FireCuda 2 TB.

Battlefield 1 - Boulron Wood
1920x1080 / Ultra / TAA / DirectX 11
klatki na sekundę (więcej = lepiej)

DOOM - Meltdown
1920x1080 / Ultra / AF x16 / TSSAA x8 / Vulkan
klatki na sekundę (więcej = lepiej)

Watch Dogs 2 - Dolores Park
1920x1080 / Ultra / HMSSAO / SMAA / DirectX 11
klatki na sekundę (więcej = lepiej)

Witcher 3: Blood & Wine - Palace Gardens
1920x1080 / Ultra / HBAO+ / AA / Hairworks OFF / DirectX 11
klatki na sekundę (więcej = lepiej)
Konkursowy komputer be quiet! według pomysłu zwycięzcy #5
I tak powoli kończy się opowieść o konkursowym komputerze, ale niewykluczone, że będzie jeszcze druga i kolejne edycje zabawy - wszystko bowiem zależy od tego, czy jesteście zainteresowani taką formułą. OK, pytanie dość tendencyjne, kiedy do wygrania jest bądź co bądź konkretny sprzęt, niemniej bardziej o kształt zabawy chodzi, niż samą realizację zwycięskiego projektu. Jeśli macie też własne przemyślenia, nie tylko dotyczące wyglądu zestawu, nie omieszkajcie się nimi podzielić. Liczę, że ewentualna druga edycja będzie lepiej dopracowana i sprawniej przeprowadzona, a efekt pracy moddera wszystkich usatysfakcjonuje.
Powiązane publikacje

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD
90
Komputer Corsair IEM 2019 - Sprzęt do grania w Metro Exodus
17
Komputer z Allegro do gier? Czy można tam kupić dobry zestaw?
55
Wideo: Konkursowy komputer be quiet! z gry Morrowind
38