Microsoft ponownie wprowadzi karty aplikacji do Windows 10
Sets, czyli karty aplikacji w Windows 10 były jedną z najciekawiej zapowiadających się funkcji. System Microsoftu miał pozwolić nam na szybkie grupowanie i przełączanie się pomiędzy programami niczym w przeglądarce internetowej. Podobna funkcjonalność jest dostępna w aplikacjach firm trzecich takich, jak np. Groupy stworzonego przez Stardock. Jednakże integracja tej opcji na poziomie OS niosłaby ze sobą większe możliwości, aniżeli tego typu alternatywy. Niestety Microsoft ogłaszając przejście przeglądarki Edge (kluczowego komponentu Sets) na silnik Chromium, postanowił projekt w dotychczasowej formie zawiesić. Wygląda jednak na to, że nie wszystko stracone, a znany informator WalkingCat napotkał ślady świadczące o tym, że funkcja ta może jeszcze trafić do Windows 10.
W sieci pojawiło się kilka dowodów świadczących o tym, że poprzednio zawieszona funkcjonalność Sets powróci jednak do Windows 10.
Na swoim Twitterze WalkingCat wspomina o powrocie funkcji Sets w kompilacji o numerze 19481 (de facto aktualizacja 21H1). Informator nie podał dalszych szczegółów na temat Sets, ale włoski blog Aggiornamenti Lumia również potwierdził powrót tej funkcji, po tym jak w najnowszych wersjach testowych Windowsa pojawiły się o niej wzmianki w kodzie. Wiadomo również, że aktualizację 19480 za kilka miesięcy będą mogli testować członkowie programu Windows Insider, a następnie również mają trafić do nich kolejne kompilacje. Wygląda na to, że nowa funkcjonalność znajdzie się w Windows 10 w 2021 roku, w ramach pierwszej aktualizacji funkcyjnej (zwanej właśnie 21H1).
Microsoft zmienił dotykowy interfejs Windows 10 dla urządzeń 2w1
Idea Sets polega na możliwości grupowania aplikacji w Windows 10, w tym również eksploratora plików, niczym kart w przeglądarce. Tego typu rozwiązanie może być przydatne zarówno do wywoływania kilku instancji tego samego programu lub do grupowania różnych aplikacji potrzebnych do większego projektu. Funkcja zaproponowana przez Microsoft umożliwia również przywrócenie zamkniętego zestawu (w całości lub pojedynczego programu), a także generuje widok historyczny, w którym możemy powrócić do poprzednich projektów). Sets było jednym z najciekawszych nowych pomysłów Microsoftu i jeśli faktycznie powróci do Windowsa 10, to może wyjść to systemowi na dobre, chociaż wygląda na to, że trzeba uzbroić się jeszcze w cierpliwość. W międzyczasie pozostają płatne alternatywy pokroju Groupy...
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78