Listopadowe biuletyny Microsoftu to m.in. 4 krytyczne poprawki
Zgodnie z przyjętym cyklem wydawniczym, firma Microsoft wydała najnowsze biuletyny zabezpieczeń i inne aktualizacje dla swojego oprogramowania. Wszystkie nowe poprawki znaleźć można już w usłudze Windows Update i na większości komputerów, które korzystają z domyślnych ustawień, zostaną one zainstalowane w pełni automatycznie. W tym miesiącu wydano kilka biuletynów oznaczonych jako krytyczne, które w głównej mierze łatają błędy związane z możliwością zdalnego wykonania nieautoryzowanego kodu na komputerze ofiary.
Internet Explorer i Edge podatne na atak.
Najważniejsza jest paczka oznaczona numerem MS15-112, która stanowi zbiorczą paczkę poprawek dla przeglądarki Internet Explorer. Błędy odnalezione w tej aplikacji umożliwiają stworzenie specjalnie spreparowanej strony. Jeżeli atakujący nakłoni ofiarę do jej odwiedzenia, będzie w stanie uzyskać te same uprawnienia co aktualnie zalogowany użytkownik. Podobnie wygląda paczka MS15-113, została ona jednak przygotowana z myślą o nowej przeglądarce Microsoft Edge. Choć ta aplikacja została pozbawiona wsparcia dla niektórych nieco archaicznych rozwiązań internetowych, podobnie jak inne oprogramowanie zawiera własne błędy i również jest narażona na ataki.
Kolejne krytyczne błędy są naprawiane przez paczkę MS15-114, która dotyczy wbudowanego w system programu Windows Journal. Nie jest on zbyt popularny i wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z jego istnienia. Program służy do tworzenia notatek i jeżeli użytkownik otworzy odpowiednio spreparowany plik przez niego obsługiwany, atakujący będzie w stanie wykonać zdalnie własny kod i zdobyć uprawnienia użytkownika. Odpowiednie rozszerzenia są obsługiwane automatycznie, ofiara nawet nie musi zdawać sobie sprawy z tego, że uruchamia pliki notatnika. Ostatni krytyczny błąd o oznaczeniu MS15-115 dotyczy jądra systemu Windows – odpowiednio spreparowana witryna lub plik umożliwiają wykonanie niebezpiecznego kodu, a następnie przejęcie kontroli nad komputerem. We wszystkich tych wypadkach możliwości ataku i ewentualne szkody można znacznie ograniczyć przez pracę na koncie ze standardowymi uprawnieniami. Domyślnie wykorzystywane uprawnienia administracyjne to po prostu proszenie się o dodatkowe kłopoty.
Oprócz tego w Windows Update znajdziemy także inne biuletyny związane z bezpieczeństwem, ale dotyczące innych produktów firmy i z niższym priorytetem. Dotyczą one m.in. dziury w pakiecie Microsoft Office, podatności odnalezionej w Windows NDIS, platformie Microsoft .NET Framework, a także IPSec. Poprawki zabezpieczają przed możliwością podsłuchiwania transmisji sieciowej (atak typu man-in-the-middle), obchodzeniem autoryzacji z użyciem protokołu Kerberos, a także atakiem na biznesową edycję komunikatora Skype i oprogramowanie Microsoft Lync. Inne z poprawek są związane z dziurami wykrytymi w Adobe Flash Playerze zintegrowanym z przeglądarkami Internet Explorer i Edge, a także hypervisorem Hyper-V. W związku z tym, iż wydane aktualizacje dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa, zalecamy ich jak najszybsze zainstalowanie – dotyczy to przede wszystkim tych komputerów, na których użytkownik pracuje z uprawnieniami administratora.
Windows 10 Threshold 2 pojawi się już jutro?
Wśród wydanych aktualizacji nie znajdziemy jeszcze paczki Threshold 2 dla systemu Windows 10, ta pojawi się najprawdopodobniej jutro. Zamiast tego Microsoft wydał tzw. zbiorczą paczkę aktualizacji i nie wydał dokładnego opisu zmian, jaki ona wprowadza. Jest to zgodne z przyjętą przez korporację polityką informacyjną: dokładne opisy zmian mają być publikowane tylko w przypadku bardzo istotnych paczek, które wprowadzają także nowe funkcje do systemu operacyjnego. Tego typu dziennik zmian zapewne pojawi się wraz ze wspomnianą nową wersją Windows 10.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78