Intel traci udziały w rynku serwerowym. Zyskuje głównie AMD
O ile na rynku procesorów desktopowych dominacja Intela zaczęła się już zacierać, tak na rynku procesorów serwerowych Niebiescy w zasadzie nadal nie mają sobie równych. Ba, w jeszcze przed premierą pierwszych chipów z serii AMD Epyc popularny producent właściwie nie miał żadnej konkurencji. Na szczęście jednak jakaś równowaga w przyrodzie istnieje i Czerwoni powoli do głosu także w tym sektorze. Na razie jest to co prawda starcie między Dawidem a Goliatem (i jeszcze długo będzie), jednak podział rynku powinien być za jakiś czas nieco bardziej wyrównany. Według serwisu DigiTimes do końca przyszłego roku Intel będzie miał już mniej niż 90% całego rynku procesorów serwerowych.
Procesory serwerowe to sprzęt który nie wymienia się co roku. W związku z tym przewaga Intela powinna topnieć w powolnym tempie. Niemniej należy docenić, że AMD staje się konkurencyjne na kolejnych rynkach.
90% to co prawda nadal olbrzymia przewaga nad konkurencją, aczkolwiek warto spojrzeć na to z nieco innej strony. Jeszcze pod koniec 2017 roku profesjonalne jednostki Czerwonych stanowiły zaledwie 0,8% całego sektora, a już pod koniec zeszłego roku AMD udało się ugrać już 3,2%. Nie ulega wątpliwości, że prognozy są dla firmy Lisy Su niezwykle optymistyczne. Przede wszystkim producent otrzymuje coraz więcej zamówień na swoje chipy wśród producentów serwerów i dostawców różnych usług. Warto wspomnieć, że jednym z najważniejszych nowych klientów jest NTT Data, japoński dostawca infrastruktury finansowej.
Intel Xeon W-3175X bez luta za to z pastą niskiej jakości pod IHS
Intel Cascade Lake-AP - nowe porównania z AMD Epyc 7601
Kolejną istotną kwestią przemawiającą za AMD są same procesory. Serwerowe układy Epyc zaoferowały wysoką wydajność w całkiem niskiej cenie, a druga generacja tych chipów zapowiada się jeszcze lepiej, bo ma zostać wykonana w procesie litograficznym 7 nm (co oznacza zmniejszenie kosztów produkcji i poboru energii) i korzystać z szeregu dobrodziejstw architektury Zen 2. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że procesory serwerowe to sprzęt kupowany na lata pracy i nie wymienia się go co roku. W związku z tym przewaga Intela powinna topnieć w bardzo wolnym tempie, a nie wiadomo też, jaką Niebiescy szykują odpowiedź. Niemniej należy docenić, że AMD staje się konkurencyjne na kolejnych rynkach.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7