Grafen może być niebezpieczny dla środowiska
Grafen od dawien dawna jest zapowiadany jako prawdziwa rewolucja - materiał ten jest bardzo cienki, lekki, elastyczny, bardzo dobrze przewodzi ciepło oraz energię elektryczną. Wszystkie te cechy idealnie mogą się sprawdzić w urządzeniach elektronicznych. Niestety ten surowiec okazał się dużo bardziej skomplikowany niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać... Pierwszy problem dotyczy uzyskania półprzewodnika wyprodukowanego przy pomocy grafenu. Brak przerwy energetycznej praktycznie całkowicie eliminuje wykorzystanie grafenu w urządzeniach elektronicznych, naukowcy jednak nie poddają się i próbują ze wszystkich sił obejść tą bardzo dokuczliwą niedogodność. Dodatkowo obróbka grafenu nie jest prosta, wymaga do tego odpowiedniego procesu technologicznego, a jak wiadomo, to wszystko pociąga za sobą duże koszty. Do tego wszystkiego dochodzą najnowsze badania wpływu grafenu na środowisko.
Naukowcy z Uniwersytetu Browna postanowili sprawdzić ewentualną toksyczność grafenu w połączeniu z ludzkimi komórkami i wyniki nie są zbyt optymistyczne. Mocne, ostre i dodatkowo cienkie nanocząsteczki grafenu mogą bardzo łatwo przebijać błony komórkowe, co może doprowadzić do utraty zdrowia. Drugie badanie sprawdzało jak cząsteczki grafenu zachowują się w wodzie. Jeżeli materiał trafi np. do wody znajdującej się w jeziorze, to nie nastąpi jego rozpuszczenie, a cząsteczki będą znajdować się pod lustrem wody. W tym przypadku zachodzi ryzyko skażenia zwierząt, które mogłyby wypić wodę z dodatkiem przyszłościowego pod względem technologicznym materiału.
Wszystko wskazuje na to, że urządzenia, które będą korzystać z grafenu trzeba będzie odpowiednio utylizować oraz odpowiednio zabezpieczać, aby materiał przyszłości nie wydostał się od atmosfery. Wygląda na to, że jeszcze bardzo dużo czasu upłynie, nim poznamy wszystkie właściwości grafenu i będziemy mogli je wykorzystać w stu procentach.
Co jeszcze ciekawego skrywa ten tajemniczy materiał?
Źródło: Gizmag
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4