Deepcool Captain EX - Nowe systemy chłodzenia wodnego AiO
Chińska marka Deepcool (nie mylić z Deadpool), kojarzona przede wszystkim z chłodzeniem podzespołów komputera, postanowiła odświeżyć swoje portfolio o systemy wodne z rodziny Captain EX. Mowa o zestawach all-in-one, które są gotowe do użycia natychmiast po wyciągnięciu z pudełka. Wystarczy urządzenie zamontować w obudowie, podłączyć wtyczkę zasilania i wszystko powinno działać jak należy. Według producenta zestawy Captain EX bez problemu powinny poradzić sobie ze schłodzeniem nawet najwydajniejszych wielordzeniowych procesorów klasy Core i7-5960X. Do oferty Deepcool trafią trzy zestawy, różniące się wielkością chłodnic oraz ilością wentylatorów. Pytanie brzmi, czy nowa seria ma szanse zaistnieć w obliczu silnej konkurencji?
Deepcool Captain EX ze względu na bardzo łatwy montaż, to ciekawa propozycja w kwestii chłodzenia procesora, dla tych, którzy nie mieli nigdy styczności z podobnym sprzętem.
Zestawy Captain EX należą do grupy urządzeń typu all-in-one, co ma swoje dobre, jak również gorsze strony. Do plusów śmiało można zaliczyć łatwość instalacji, bowiem wystarczy tylko zamontować urządzenie i uruchomić peceta. Jednym z głównych minusów jest natomiast brak możliwości kompleksowej konserwacji. Z racji zamkniętej konstrukcji nie wyczyścimy chłodnicy, bloku wodnego, nie wymienimy też płynów. Na rynku znajdziemy sporo podobnych rozwiązań, czym więc Captain EX wyróżnia się na tle konkurencji? Według producenta będzie to wysoka kultura i efektywność pracy, bardzo łatwy montaż oraz nieprzeciętny wygląd. Do wyboru będą trzy wersje - 120, 240 i 360 mm, gdzie na każde 120 mm powierzchni przypada jeden 120 mm, specjalnie zaprojektowany wentylator.
Jeśli chodzi o wentylatory, to mamy do czynienia z ulepszoną wersją modelu TF120, gdzie zostały wprowadzone dwuwarstwowe śmigła. Dzięki nim zwiększono ciśnienie statyczne, a co za tym idzie, poprawiono wydajność chłodzenia. Do wentylatorów dodano również specjalne gumy antywibracyjne, które zmniejszają głośność pracy urządzenia. Na pochwałę zasługuje wspomniany sposób montażu, bowiem przytwierdzenie urządzenia do obudowy nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Tym producent zrobił mały ukłon w stronę tych użytkowników, którzy nie mieli nigdy styczności z podobnym sprzętem. W zestawie znajdziemy również specjalne zaprojektowane węże, które nie tylko wytrzymają wyższe ciśnienia, ale również posiadają system zapobiegający korozji czy wgnieceniom.
Wygląd podstawy urządzenia przypomina mały reaktor albo silnik turbowentylatorowy, który świeci się na czerwono podczas pracy. Dodatkowo, zauważyć można szklaną rurkę wychodzącą ze środka, pozwalającą zobaczyć przepływ płynu w układzie. Od samej wychodzą elastyczne węże, połączone z chłodnicą w celu wymiany nagrzanego chłodziwa. Całość jest utrzymana w kolorystyce czarno czerwonej, tworząc bardzo przemyślaną całość, pasująca stylistycznie do większości gamingowych komponentów ASUS, Gigabyte czy MSI. Zestawy trafią do sprzedaży już w kwietniu, a cena poszczególnych wersji w zależności od rozmiarów wyniesie kolejno 79.99, 109.99 oraz 139.99 USD.
Powiązane publikacje

Znana marka chłodzeń do PC wycofuje się z Europy. Scythe zamyka swój oddział, a sytuacja firmy jest niepokojąca
55
Phanteks Glacier One D30 X2 - premiera dużych i wydajnych chłodzeń cieczą typu AiO z wentylatorem dla sekcji VRM
11
NVIDIA Blackwell i chłodzenie direct-to-chip to 300x większa efektywność wodna i 25x energooszczędniejsze centra danych
55
Thermaltake UX400 - debiut tanich chłodzeń powietrznych dla procesorów AMD Ryzen i Intel Core Ultra
10