Cisco udostępniło nowy raport o trendach w cyberbezpieczeństwie
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Cisco, firma podzieliła się raportem dotyczącym trendów w cyberbezpieczeństwie w 2018 i 2019 roku. Impreza zorganizowana z okazji 30-lecia sieci WWW obfitowała w wiele ciekawych danych, które obrazują ilość niebezpieczeństw czyhających w sieci na przestrzeni lat. Zdaniem Cisco, największą słabością wszystkich systemów antywirusowych oraz bezpieczeństwa jest najczęściej czynnik ludzki, który generuje najwięcej problemów, chociażby przy wciąż popularnych atakach z wykorzystaniem zainfekowanych załączników rozprowadzanych przy pomocy poczty elektronicznej. Wyspecjalizowane boty, wiecznie żywy phishing, konie trojańskie rozprowadzane z nielegalnym oprogramowaniem oraz brak wystarczających zabezpieczeń powoduje, że największe firmy na świecie są narażane na milionowe straty.
Co ciekawe, wśród istotnych niebezpieczeństw czyhających na internautów oraz przedsiębiorstwa w 2019 roku wymienionych przez Cisco znajdują się programy szyfrujące sieć, takie jak komunikatory.
Lista najpopularniejszych cyberataków w 2018 jest długa. Jedną z pierwszych pozycji na liście jest Emotet, a więc zmodyfikowana wersja trojana bankowego, który obecnie zajmuje się modułową konfiguracją zarażonego systemu oraz dystrybucją szkodliwych narzędzi i funkcji w jego przestrzeni dyskowej. Podatność tą można określić koniem trojańskim, przy którym naprawa skutków infekcji dochodziła do 1 mln dolarów. VPNFilter spowodował 500 tys. infekcji w 54 krajach, wykorzystując luki w oprogramowaniu, brak jego aktualizacji oraz wykorzystywanie domyślnych haseł przez użytkowników tego typu sprzętu. Rzeczony malware przejmował kontrolę nad zaatakowanym urządzeniem, zbierał dane dotyczące jego użytkownika, wykonywał polecenia, zarządzał sprzętem, a także był w stanie je unieruchomić. VPNFilter był ponadto w stanie dodawać nakładki umożliwiające dalsze działanie złośliwego oprogramowania.
Cyberprzestępcy ukrywają złośliwe oprogramowanie pod memami
Kolejnym ważnym zagrożeniem 2018 roku był specjalnie zmodyfikowany open-soure’owy system Mobile Device Management. Rozwiązanie to instalowało złośliwe profile i aplikacje na zainfekowanych urządzeniach, przechwytując przy tym dane. Zainstalowany MDM był w stanie podmieniać aplikacje takie jak WhastApp, Facebook czy Telegram ich kopiami zawierającymi szkodliwy kod, zbierający informacje o ich użytkownikach. Nie oznacza to, że zeszły rok to jedynie wykradanie danych – popularne było również wykradanie mocy obliczeniowej. Cryptomining osiągnął szczyt swojej popularności w maju ubiegłego roku.
Przypadłość ta nie jest niebezpieczną – generuje ona co najwyżej wyższe opłaty za prąd i świadczy o lukach w zabezpieczeniach sieci. Dobrze skonfigurowane koparki są ciężkie do wykrycia, wykorzystując znikomą moc wielu urządzeń. Największą aferą dotyczącą cyberbezpieczeństwa był Olympic Destroyer, który towarzyszył Otwarciu Zimowych Igrzysk w 2018 roku. W trakcie imprezy sieć Wi-Fi na stadionie przestała działać, podobnie jak oficjalna strona wydarzenia. Wirus został zaprojektowany tak, aby niszczyć zasoby oraz maskować swoje pochodzenie, winę zrzucając na Rosjan. Co ciekawe, wśród istotnych niebezpieczeństw czyhających na internautów oraz przedsiębiorstwa w 2019 roku wymienionych przez Cisco znajdują się programy szyfrujące sieć, takie jak komunikatory, które pozwalają ukryć się przed inwigilacją koncernów technologicznych, ale również są niefiltrowane, co oznacza, że może przenikać nimi szkodliwe oprogramowanie.