Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości: Nowa komórka polskiej policji będzie przeciwdziałać cyberzagrożeniom
Rząd powoła do życia nową jednostkę, której głównym zadaniem będzie szeroko pojęta walka z przestępstwami dokonywanymi za pośrednictwem urządzeń cyfrowych oraz systemów teleinformatycznych. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) może rozpocząć swoją działalność już 1 stycznia 2022 roku, a przynajmniej tak prezentują się plany ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński poinformował przy okazji o utworzeniu specjalnego Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Czym dokładnie będą nowopowstałe podmioty, kto może ubiegać się o wakat oraz na jakie zarobki mogą liczyć funkcjonariusze?
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to nowy pomysł rządzących na walkę z przestępnością cybernetyczną. Specjalna jednostka policyjna będzie walczyć z licznymi zagrożeniami sieciowymi czyhającymi na urzędników, przedsiębiorców oraz przeciętnych polskich obywateli.
Metadane i dane - skarbnica wiedzy o nas i o naszych zwyczajach
Nie da się ukryć, że informacja o powołaniu nowej komórki, która przyjmie nazwę „Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości”, jest pokłosiem sprawy wycieku korespondencji internetowej polityków partii rządzącej. Jako oficjalne uzasadnienie powstania CBZC podaje się rosnący poziom zagrożeń cyfrowych idących w parze ze wzrostem zainteresowania usługami internetowymi, również związanymi z cyfryzacją urzędów. W istocie przeciętny Kowalski chętnie korzysta z przelewów mobilnych, zakupów internetowych, e-recept oraz innych podobnych rozwiązań. CBZC będzie wykrywać i unieszkodliwiać próby działań podejmowane przez cyberprzestępców. W tym celu powstanie 1800 nowych etatów dla specjalistów, którzy będą wybierani w oparciu o wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki, nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomości technicznego języka obcego. Funkcjonariusze nie będą musieli przechodzić za to testów sprawności fizycznej.
Clubhouse: Baza 3,8 miliarda numerów telefonów użytkowników serwisu dostępna do kupienia w darknecie
Obecnie w policji pracuje około 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oddelegowanych do walki z zagrożeniami cyfrowymi. To niewiele. Nie da się ukryć, że rozszerzenie zespołu jest koniecznością. Siedziba Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie zlokalizowana w Warszawie. Według Rzeczpospolitej funkcjonariusze mogą liczyć na zarobki od 10 do 15 tys. zł netto. Całe przedsięwzięcie, zakładające zarówno budowę nowoczesnego biura, zakup niezbędnego sprzętu, jak i inne inwestycje związane z powstaniem CBZC oznaczają ogromne koszty. Janusz Cieszński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, zapowiedział, że w tym celu zostanie powołany specjalny fundusz opiewający na kwotę oscylującą wokół pół miliarda złotych. Na ile skuteczna okaże się nowa jednostka, pokażą początki jej działalności.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
17
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17