BSOD w najnowszej kompilacji Windows 10 zawiera kod QR
BSOD, czyli Blue Screen Of Death, to potoczna nazwa poważnego błędu, który może wystąpić w każdej odsłonie Windows na skutek np. problemu ze sprzętem lub daną aplikacją. Podejrzewam, że miał z nim styczność każdy, kto korzystał z okienkowego systemu Microsoftu. Charakteryzuje się ciemnoniebieskim tłem i niezrozumiałymi dla zwykłego użytkownika komunikatami, a gdy się pojawi, jedynym ratunkiem jest przycisk reset. Wraz z ostatnimi odsłonami Windowsa (8, 8.1 i 10) BSOD nieco wyewoluował, racząc nas nieco bardziej przyjazną informacją na temat błędu oraz smutną buźką w formie emotikony. Ostatnia kompilacja "dziesiątki" przynosi pozytywną zmianę w tym elemencie - dodano kod QR, dzięki któremu możemy szybko przenieść się na stronę zawierającą zbiór informacji o błędach systemu, co pozwoli na łatwiejsze rozwiązanie problemu.
Nie jest to rozwiązanie rewolucyjne, jednak na pewno okaże się pomocne dla wielu mniej zaawansowanych użytkowników.
Kod QR (Quick Response Code) to popularny kwadratowy kod graficzny, za pomocą którego zapisywane są dane takie jak np. adres URL strony internetowej. Jak go odczytać? Wystarczy mieć smartfona lub tablet z odpowiednią aplikacją, dzięki której zeskanujemy taki symbol. W przypadku nowej odsłony Niebieskiego Ekranu Śmierci, jego zeskanowanie przeniesie nas na odpowiednią witrynę Microsoftu, która powinna okazać się pomocna w rozwiązywaniu problemu (link). Co prawda jest to strona ogólnej pomocy, zawierająca całą bazę błędów, jednak mamy nadzieję, że w przyszłości kod QR przeniesie nas do działu wyjaśniającego konkretne zagadnienie.
Z pewnością nie jest to rozwiązanie rewolucyjne, jednak na pewno okaże się pomocne dla wielu mniej zaawansowanych użytkowników. Cieszy fakt, że Microsoft postanowił w końcu zrobić coś z tym legendarnym już aspektem funkcjonowania systemu. Wszystko wskazuje na to, że czasy, gdy awaria komputera następowała z niewiadomych przyczyn, powoli odchodzą w niepamięć. Warto jednak zaznaczyć, że w nowszych odsłonach Microsoft Windows, BSOD pojawia się naprawdę rzadko, gdyż znacznie poprawiono stabilność ich działania. Może się zatem okazać, że wielu z nas nie będzie miało okazji przetestować działania kodów. Swoją drogą, miło powspominać, jak kiedyś kręciło się Celerony i Durony na wyczucie, zaś BOSDy były niemalże wyznacznikiem stabilności platformy :)
Powiązane publikacje

Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
5
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28