BlackBerry inwestuje w AI i cyberbezpieczeństwo 1,4 mld dolarów
Kanadyjska firma BlackBerry ogłosiła, że zdecydowała się na zakup Cylance, uznanego przedsiębiorstwa specjalizującego się w Sztucznej Inteligencji i cyberbezpieczeństwie. Cena transakcji to 1,4 mld dolarów amerykańskich. "Cylance natychmiast uzupełni całe nasze portfolio, w szczególności UEM i QNX. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że jesteśmy razem na pokładzie i wykorzystujemy naszą nowo połączoną wiedzę" - powiedział John Chen, prezes i dyrektor generalny BlackBerry. Wiedza i technologia Cylance znajdzie zapewne zastosowanie właśnie w systemie QNX. To system operacyjny czasu rzeczywistego zaliczany do klasy Unix, tworzący w drzewie rozwoju Uniksa własną i niezależną gałąź.
Cylance twierdziło zawsze, że misją firmy jest blokowanie zagrożeń, zanim zaczną one wywierać wpływ na komputer użytkownika.
System QNX jest używany w wielu urządzeniach, w tym samochodach i telefonach komórkowych. Magazyn Time podsumował, że QNX jest tym dla tzw. connected cars tym czym Microsoft dla PC. Conneted cars to kilka połączonych technologii, które między innymi przechwytują dane generowane przez pojazd i dostarczają kierowcy informacji na temat infrastruktury (znaków drogowych, ograniczeń, stanu drogi), warunków pogodowych. Przekazuje informacje o prędkości i położeniu otaczających pojazdów poprzez bezprzewodową wymianę informacji z innymi pojazdami. Ale to nie wszystko. Ten system oferuje funkcje umożliwiające użytkownikom kupowanie towarów lub usług podczas podróży i płacenie "autem" (np. za paliwo, jedzenie i napoje, parking, opłaty drogowe), rozrywkę pasażerom (gry, filmy), funkcje obejmujące częściowo lub całkowicie automatyczną jazdę czy wykrywanie zmęczenia kierowcy.
Szef BlackBerry ostrzega przed komputerami kwantowymi
Cylance Inc. to amerykańska firma programistyczna założona w 2012 roku. Tworzy programy antywirusowe i inne rodzaje oprogramowania komputerowego, które zapobiegają, a nie reaktywnie działają po wykryciu wirusa czy złośliwego oprogramowania. Kierownictwo firmy Cylance twierdziło zawsze, że misją firmy jest blokowanie zagrożeń, zanim zaczną one wywierać wpływ na komputer użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Irvine w Kalifornii. Cylance jest pierwszą firmą, która zastosowała sztuczną inteligencję, myślenie algorytmiczne i uczenie maszynowe do cyberbezpieczeństwa. Cylance ma ponad 3500 aktywnych klientów korporacyjnych, w tym ponad 20 procent firm z listy Fortune 500. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie mówi się także o możliwym przejęciu przez Facebooka firmy zajmującej się bezpieczeństwem w internecie. Wśród możliwych do przejęcia marek wymienia się ZeroFOX, SafeGuard CyberDemisto, JASK i Swimlane.