BenQ W1700 - projektor umożliwiający wyświetlenie obrazu 4K
Ponownie powracamy do tematyki rozdzielczości Ultra HD oraz szerokiej rozpiętości tonalnej (HDR). Coraz więcej telewizorów oferuje obydwie funkcje, w lepszej lub gorszej jakości. Bywają jednak sytuacje, że przekątne oferowane przez telewizory są dla użytkowników zbyt małe, ponieważ przykładowo wolą rozsiąść się dalej niż przykładowe 1,5-2 metry. Jednocześnie jednak chcą dostrzec wszystkie walory dostarczane przez wysoką rozdzielczość oraz tryb HDR. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być odpowiedni projektor, który oferuje obraz o znacznie większej przekątnej. Na szczęście obydwie, wspomniane technologie zdążyły się już zadomowić w projektorach, można więc wybierać spośród ciekawych urządzeń. Firma BenQ oficjalnie poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży w Polsce swojego modelu W1700, który oferuje bardzo dobre parametry w całkiem przystępnej cenie.
BenQ oficjalnie poinformował o wprowadzeniu na polski rynek projektora W1700, umożliwiającego odtwarzanie treści Ultra HD z HDR.
BenQ W1700 jest najnowszym projektorem, umożliwiającym prezentację treści w rozdzielczości Ultra HD z szeroką rozpiętością tonalną. Urządzenie wspiera 10-bitową głębię kolorów, co oznacza że jest w stanie wyświetlić 1,07 mld odcieni barw. Sam sprzęt wykorzystuje także system projekcji DLP (Digital Light Processing), czyli system cyfrowego przetwarzania światła opierającego się w tym konkretnym przypadku na użyciu pojedynczego modułu mikro-luster DMD o wielkości 0.47". Jest to główny powód, dla którego projektor BenQ W1700 posiada w miarę kompaktowe wymiary i może być wykorzystany nawet w mniejszych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o przekątną ekranu, może ona wynosić od 60" do nawet 300" (wg. oficjalnej specyfikacji urządzenia). Z pewnością jednak do pomieszczeń domowych (typu salon), ekran najczęściej będzie oscylował w okolicach 100-120 cali. To nieporównywalnie więcej od telewizorów. Z kolei dzięki rozbudowanym możliwościom kalibracyjnym, można w miarę precyzyjnie tak dobrać kolory, aby obraz w maksymalnym stopniu był zbliżony do referencji.
Wspomniałem z początku o wykorzystaniu przetwornika DMD o wielkości 0,47", wyprodukowanego przez firmę Texas Instruments. Teoretycznie ma on natywną rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli), jednak dzięki częstotliwości odświeżania na poziomie 240 Hz, co pozwala na wyświetlenie czterech klatek w jednej scenie. Z tego też powodu w specyfikacji podawana jest możliwość oglądania filmów w rozdzielczości Ultra HD. Jeśli chodzi o odwzorowanie poszczególnych przestrzeni barw, to BenQ W1700 oferuje odpowiednio 96% przestrzeni Rec.709, 82% DCI-P3 oraz 60% Rec.2020. Nie są to może wybitne rezultaty w porównaniu do telewizorów, ale w przypadku projektora można mówić o bardzo dobrych rezultatach. Producent deklaruje także konkretne ilości godzin pracy lampy w zależności od wybranych ustawień. W przypadku normalnego użytkowania (bez żadnych funkcji oszczędzania energii), szacowana ilość godzin pracy lampy (o jasności 2200 lumenów) wynosi 4000 godzin, w trybie SmartEco wzrasta już do 8000 godzin, z kolei w trybie Ekonomicznym czas ten wynosi 10000 godzin. Oprócz tego firma BenQ chwali się także kompatybilnością projektora W1700 z treściami 3D w rozdzielczości Full HD.
W przypadku treści HDR producent deklaruje wsparcie dla podstawowego standardu HDR10. Jeśli chodzi o udostępnione złącza to projektor BenQ W1700 wyposażono w jeden cyfrowy port HDMI 2.0 (zgodny z HDCP 2.2), jeden HDMI 1.4 (zgodny z HDCP 1.4), wejście VGA (D-Sub 15-pin), jeden USB typu A, jeden USB typu mini B, dwa złącza audio jack 3,5 mm (jedno wejściowe, drugie wyjściowe), port szeregowy RS-232 (D-Sub 9-pin), odbiornik podczerwieni oraz wtyczka zasilająca. Waga z kolei wynosi 4,2 kg. Pobór mocy urządzenia w trybie normalnym ma wynosić 330W, z kolei w trybie Eco - 245W. Maksymalny zmierzony pobór mocy wynosi z kolei 385W. Projektor BenQ W1700 w sprzedaży w Polsce pojawi się w pierwszych dniach lutego w cenie 6429 złotych. Naprawdę niezła cena jak na oferowaną jakość obrazu.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4