ASUS pokaże laptopa z procesorem AMD Ryzen na Computex 2017
Nadchodzące targi Computex w Tajpej będą z pewnością niezwykle interesujące dla wszystkich osób wyczekujących informacji o notebookach wyposażonych w procesory AMD Ryzen. Dopiero co przed kilkoma dniami Czerwoni ujawnili, że pracują nad mobilnymi CPU Ryzen, a już jedna z firm publikuje wymowną zajawkę. Chodzi o tajwańskiego producenta ASUS, który na Facebooku oraz YouTube opublikował kilkunasto-sekundowy teaser prezentujący tajemniczego laptopa z serii Republic of Gamers (czyli de facto przeznaczonym dla graczy) wraz z dużym logiem procesorów AMD Ryzen. Gdzieniegdzie można przeczytać, że owy notebook będzie wyposażony w APU Raven Ridge wraz ze zintegrowanym układem Vega. Aktualnie nie ma potwierdzenia tych rewelacji, ale umieszczanie APU ze zintegrowaną grafiką w laptopie renomowanej serii ROG wydaje się być co najmniej dziwne.
Na targach Computex w Tajpej doczekamy się w końcu oficjalnej prezentacji kart Radeon RX Vega. Dla fanów notebooków nie zabraknie także atrakcji - ASUS już teraz zapowiada prezentację gamingowego laptopa serii ROG z procesorem AMD Ryzen Mobile.
Wczoraj firma ASUS na swoim facebookowym koncie oraz na YouTubie wypuściła ciekawą zajawkę przedstawiającą laptopa z serii Republic of Gamers. Jeśli się dokładnie przyjrzeć konturom tego sprzętu, to można odnieść wrażenie, że prezentowana nowość będzie należała do nieco tańszej linii Strix, tak jak na przykład modele Strix GL553V z kartami GeForce GTX 1050 oraz GeForce GTX 1050 Ti. Może to być też zupełnie nowy model, który będzie się wyróżniał pod względem wizualnym. Trudno powiedzieć, bo grafika jest celowo przyciemniona i widać tylko symbol serii ROG wraz z charakterystycznymi podświetlanymi liniami obok. Nie byłoby jednak w tej prezentacji nic szczególnie ciekawego, gdyby nie jeden drobny szczegół.
AMD potwierdza obecność procesorów Ryzen w notebookach
Notebook ten zostanie wyposażony w procesor AMD Ryzen Mobile. Wprawdzie mówi się o tym, że będzie to jednostka APU Raven Ridge ze zintegrowanym GPU Vega, ale czy na pewno tak będzie? Seria ROG (oraz Strix) raczej wskazuje na wykorzystanie wydajniejszych układów. Oczywiście nie twierdzę tutaj, że APU będzie jakieś bardzo słabe. Postęp w tej sekcji z pewnością się dokonał i nowe jednostki będą wyraźnie wydajniejsze od poprzedniej generacji. Mimo to APU Raven Ridge widziałbym w tańszych, multimedialnych konstrukcjach, a nie laptopach za około 5000 zł (jak nie więcej). Z drugiej strony, obok zintegrowanej Vegi może pojawić się jakieś dedykowane GPU, o którym się nie mówi. NVIDIA GeForce lub AMD Radeon, kto wie. AMD podczas ostatniej konferencji zapowiedziało, że różne procesory zostaną zamontowane w ultrabookach, hybrydach czy też typowo gamingowych konstrukcjach. Należy więc oczekiwać, że tajemniczy laptop od firmy ASUS zaprezentuje gotowe APU Raven Ridge (z ewentualną osobną dedykowaną kartą), a może też zaskoczy wszystkich i zaprezentuje coś znacznie mocniejszego.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23