Asus Eee PC 1018P i Lamborghini VX6 - mobilność vs wydajność
- SPIS TREŚCI -
Netbooki z serii Eee PC od Asusa są swoistymi ojcami wszystkich tego typu urządzeń. Wprawdzie mini laptopy już wcześniej pojawiały się w sprzedaży, były jednak bardzo drogie i dopiero wprowadzenie przez Asusa pierwszych tanich netbooków w 2007 roku, okazało się strzałem w dziesiątkę. Owe przenośne komputery znalazły rzesze fanów i od tamtej pory seria Eee rozwija się bardzo prężnie, poszerzając ostatnio o m.in. tablety oparte na systemie Android. Niemniej nie o tabletach dzisiaj będziemy mówić lecz o netbookach właśnie. Ścieżkę ich ewolucji można podzielić na dwa główne odłamy - te, dla których priorytetowym celem jest mobilność i czas pracy na baterii kosztem wydajności i te, które starają się pokazać, że małe komputerki niekoniecznie muszą być stworzone tylko do przeglądania Internetu. Istnieje również grupa urządzeń kusząca nieprzeciętną stylistyką i oto przechodzimy do głównego tematu niniejszego artykułu - testu dwóch modeli netbooków Asusa: Seashell Eee PC 1018P oraz Lamborghini VX6. Sprawdzimy, jak bardzo rozwinęła się seria Eee, który odłam rozwoju jest dla netbooków lepszy i czy wygląd ma rzeczywiście duże znaczenie.
Autor: Tomkoon - Tomasz Kowalski
Pod względem parametrów oba testowane komputery są kierowane do użytkowników z trochę większym budżetem, niż kieszeń przeciętnego nabywcy netbooka. Model 1018P należy do serii Seashell, natomiast VX6 do sygnowanej logiem włoskiego producenta aut Lamborghini. Obydwa stawiają na wygląd i stylistykę, natomiast po samych nazwach można się domyśleć, który obrał drogę prowadzącą ku większej wydajności :) Już pierwszy rzut oka na specyfikację VX6 nie pozostawia złudzeń - dwurdzeniowy Intel Atom, 2GB pamięci RAM i NVidia ION2, to niezłe „bebechy” jak na netbooka. Drugi model pod względem podzespołów wypada już zdecydowanie słabiej, oferując jednordzeniowy procesor Intel Atom, 1GB pamięci i zintegrowany układ graficzny Intela. Procesory zamontowane w 1018P i VX6 bazują na tej samej architekturze Pineview. Została ona wprowadzona w styczniu 2010 roku, zatem ma już prawie dwa lata i choć cały czas jest najnowszą architekturą Intela stosowaną w netbookach, to przydałoby się jej odświeżenie. Zastosowane w testowanych komputerach procesory Intel Atom różnią się jednak na tyle, że postanowiliśmy troszkę dokładniej je opisać:
Jak widać w załączonej wyżej tabeli, podstawową różnicą jest oczywiście dodatkowy wyżej taktowany rdzeń w modelu D525. Oba procesory obsługują technologię Hyper-Threading, oraz posiadają wbudowany akcelerator graficzny Intel GMA 3150 typowy dla procesorów Pineview. Warto zwrócić uwagę na taktowanie rdzenia graficznego, które jest dwukrotnie wyższe w dwurdzeniowym modelu i deklarowaną maksymalną moc pobieraną, która również jest dwukrotnie wyższa. Różnica w TDP nie wydaje się jednak spora, bowiem model D525 wypada ogólnie lepiej pod względem oferowanych możliwości w stosunku do pobór prądu.
Kolejną rzeczą na którą chciałbym zwrócić uwagę, to zastosowana w modelu Lamborghini VX6 karta graficzna NVidia ION2. Producent zdecydował się na zamontowanie najmocniejszej jej odmiany z 512 MB RAM DDR3, 16 shaderami i taktowaniem rdzenia graficznego na poziomie 475 MHz. Na dodatek dzięki technologii Optimus mamy możliwość przełączania się między ION 2, a zintegrowaną kartą graficzną Intela, co z pewnością pozytywnie wpłynie na czasy pracy na baterii. Oba modele posiadają mikro system operacyjny Express Gate, który włączany jest w przeciągu paru sekund, a dzięki któremu uzyskujemy dostęp do podstawowych funkcji takich jak przeglądanie Internetu, zdjęć, korzystanie ze Skype itp. Niestety, Skype w testowanych modelach był dostępny tylko w Eee PC 1018P. Z nieznanych nam bliżej przyczyn, producent nie zdecydował się na umieszczenie tego programu w modelu VX6, choć prawdopodobnie istnieje możliwość jego dołączenia.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Jaki laptop kupić? Polecane laptopy do gier, nauki, pracy i multimediów. Poradnik zakupowy na kwiecień i maj 2025
41
Test ASUS ROG Strix SCAR 18 - Topowy notebook do gier z NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU oraz Intel Core Ultra 9 275HX
57
Test MSI Katana 17 - Notebook do gier z Intel Core i7-13620H i NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU
84
Test NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU w notebooku Razer Blade 16 - Premiera architektury Blackwell w laptopach
63