Android Oreo na PC? Wystarczy pobrać jeden plik opensource
Coraz więcej mówi się o tym, aby w przyszłości zminimalizować naszego desktopa czy laptopa do wielkości choćby smartfona, przy zachowaniu możliwości i wydajności większych braci. Dlatego też producenci (jak ostatnio Huawei) próbują różnych sposobów na "przerzucenie" systemu Windows z telefonu wprost na większy, wygodniejszy wyświetlacz, ale co z osobami, które chciałyby doświadczyć czegoś zupełnie odwrotnego? To znaczy Androida na laptopie bądź desktopie? Nic prostszego. Jedną w propozycji jest projekt Android-x86 - pozwoli, aby Wasze szalone pragnienie ziściło się w mniej niż 10 minut. Android-x86 pomimo nazwy, dostępny jest w wersjach 86- i 64-bitowych, a swoim designem odzwierciedla wersję Oreo. Projekt rozwijany jest już od jakiegoś czasu, jednak to najnowsza wersja - Android-x86 8.1-rc1 niesie usprawnienia przede wszystkim pod kątem spójności z Google.
Android na pececie to dziś już nic trudnego czy skomplikowanego. Jedną z propozycji jest projekt Android-x86, który dostał właśnie dużą aktualizację i zamienia nasz komputer w urządzenie z systemem Android Oreo.
Windows na Huawei P20? Tak, ale na razie tylko w Chinach
Androida Oreo na PC możecie pobrać tutaj. Plik .iso waży 642 MB i po nagraniu go na USB poprzez chociażby program Rufus (aktualna wersja to 3.0.1304) można odpalić go na komputerze w wersji Live (bez instalowania) bądź zabierając się od razu za instalację na dysku twardym. Android wita nas planszą oferującą wybór języka (w tym polskiego), a potem pyta, czy chcemy ustawić system na nowo, czy też wolimy przerzucić swoje dane telefonu. Następnie, podobnie jak smartfon, system proponuje połączenie się z siecią. Jeszcze tylko kilka ustawień konfiguracji i Oreo wita nas bladoróżową tapetą.
Steam Link Beta na Androida - czy da się grać na smartfonie?
Funkcjonalność takiego pecetowego Androida generalnie nie odbiega od wersji oryginalnej, choć nie raz złapiecie się na monicie, że np. Taskbar bądź inny program nie odpowiada. System jest jednak wciąż rozwijany i na tę chwilę wspiera urządzenia marki Intel czy AMD, a także karty graficzne od Nvidii. Posiada też bazujący na tekście instalator GUI i wsparcie dla GRUB-EFI (jak przystało na Linuxa). Prócz obsługi multidotyku, Wi-Fi, Bluetootha, audio czy pozostałego sprzętu, system proponuje także opcjonalny Taskbar, który nadaje Oreo bardziej komputerowego (rozwijalne menu) wyglądu niż smartfonowego (pasek z trzema ikonami nawigującymi).
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78