AMD prezentuje serwerowe procesory Opteron 6300 Warsaw
Jeszcze jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy AMD w swoich najnowszych serwerowych procesorach z serii Opteron zastosuje nawet 16 rdzeni, które w konfiguracji wieloukładowej mogą zapewnić w sumie 64 moduły podzielone na cztery jednostki - od pewnego czasu nic w tym temacie nie jest już tajemnicą, bowiem producent zdecydował się nareszcie na oficjalną prezentację swojej nowej serii, jaka doczekała się nawet oznaczenia nawiązującego do pewnego miasta w Polsce... Oczywiście mowa tutaj o nazwie kodowej "Warsaw", która tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, jednak może być miłym ukłonem w naszą stronę ;] Do nowej rodziny trafiły dwa procesory o oznaczeniu AMD Opteron 6370P oraz Opteron 6338P - pierwszy z nich otrzymał wspomniane już 16 rdzeni taktowane zegarem 2,0 GHz, natomiast słabszy model posiada 12 rdzeni pracujących z częstotliwością 2,3 GHz. Obydwie jednostki łączy zastosowanie architektury Piledriver, wskaźnik TDP na poziomie 99 W, wspieranie czterech kanałów U/RDDR3 oraz ULV.
Producent chwali się przystosowaniem nowych modeli do pracy w środowisku analizującym dane oraz do przetwarzania tradycyjnych baz danych i xSQL. Najmocniejszy Opteron 6370P z szesnastoma rdzeniami został wyceniony na 598 dolarów, natomiast Opteron 6338P to wydatek rzędu 377 dolarów - więcej informacji technicznych na temat wspomnianych układów ma zostać ujawnione jeszcze w tym miesiącu na konferencji Open Compute Summit V.
Seria procesorów AMD Opteron 6300 "Warsaw"
- Opteron 6370P - 16 rdzeni o taktowaniu 2,0 GHz, 16 MB pamięci L3, cena: 598 dolarów
- Opteron 6338P - 12 rdzeni o taktowaniu 2,3 GHz, 16 MB pamięci L3, cena: 377 dolarów
Procesory AMD Opteron Warsaw to kolejny krok w rozwoju serwerowej platformy klasy enterprise.
Źródło: Tom's Hardware / AMD
Powiązane publikacje

Intel Arrow Lake Refresh. Odświeżone procesory Core Ultra 200S będą jeszcze mniej odświeżone niż sądziliśmy
7
Procesory AMD Threadripper PRO 9000WX oraz układ Radeon AI PRO R9700 już za moment trafią na rynek
4
Niestabilny chip AMD Ryzen wcale nie musi nadawać się do kosza. YouTuber udowadnia, że pomóc może obniżenie taktowania
71
Intel Titan Lake wprowadzi zunifikowaną architekturę rdzeni bazującą na Arctic Wolf E-Core zamiast rozwiązań P-Core/E-Core
33