Amazon Go - pierwszy sklep bez żadnych kas, wystarczy smartfon
Czy wyobrażaliście sobie kiedyś sklepy pozbawione kas w jakichkolwiek postaciach? Wprawdzie zdarzały się już hipermarkety (typu Tesco), w których można było swobodnie podejść do kasy samoobsługowej i zapłacić za zakupy. Było to z pewnością pewne udogodnienie, aczkolwiek w dalszym ciągu problemem były kolejki. Prawdziwym utrapieniem są one w typowych sklepach spożywczych, które mają tylko tradycyjne kasy fiskalne. Okazuje się, że brak kas oraz kolejek w takich sieciach spożywczych jest możliwy i taki trend stanie się standardem w przeciągu kilku następnych lat. Pionierem w tej dziedzinie okazał się Amazon, który otworzył w Seattle pierwszy na świecie sklep spożywczy, w którym nie znajdziemy żadnych kas. Z kolei brak kas oznacza brak kolejek. Jak tego dokonano?
Amazon Go jest pierwszym na świecie sklepem, w którym nie ma ani tradycyjnych kas, ani kas samoobsługowych. Wszystko odbywa się za pośrednictwem smartfona z dedykowaną aplikacją oraz kartą kredytową.
Amazon Go jawi się jako prawdziwa rewolucja w robieniu zakupów spożywczych. Jest to bowiem pierwszy tego typu sklep, w którym całkowicie pozbyto się kas we wszystkich możliwych postaciach (a więc tradycyjnych kas fiskalnych oraz punktów samoobsługowych), a w konsekwencji - rozwiązano problem przeciągających się kolejek. Na jakiej zasadzie działa Amazon Go? W sklepie znajduje się sieć kamer oraz czujników, które są w stanie śledzić jakie towary klient bierze z półek (i co odkłada przy okazji). Aby wejść do Amazon Go, potrzebny jest smartfon z zainstalowaną aplikacją o takiej samej nazwie. Wówczas wystarczy tylko przejść przez bramkę. Po wybraniu potrzebnych towarów po prostu wychodzimy ze sklepu, a koszt zakupów zostanie odciągnięty z karty kredytowej - z pewnością numer karty podaje się we wspomnianej aplikacji Amazon Go.
Pomysł wydaje się być rewolucyjny, bowiem znacząco może skrócić czas potrzebny na zrobienie zakupów. To z kolei może powodować chęć częstszego robienia zakupów spożywczych. Z pewnością taka bez-kasowa i bez-kolejkowa forma byłaby pozytywna w okresie przedświątecznym, kiedy to kolejki w sklepach potrafią być bardzo długie. Nie tylko wydłuża się czas oczekiwania na kupno towarów, ale także może prowadzić do irytacji klientów - tym bardziej gdy w przykładowym sklepie tylko połowa kas jest obsługiwana, a połowa jest nieczynna. Amazon na razie nie zadecydował czy zwiększy ilość sklepów typu Amazon Go. Nawet jeśli rozwiązanie się przyjmie, minie przynajmniej kilka dobrych lat na do jego upowszechnienia.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4