3dfx Rampage - działająca karta w testach 3DMark i grach
Martín Gamero Prieto udostępnił w sieci zdjęcia przedstawiające kartę graficzną z procesorem 3DFX Rampage, a więc układem, który pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku stał się legendą, a raczej mitem. Pierwsze prace nad Rampage ruszyły w 1997 roku. Trzy lata później firma 3dfx złożyła wniosek o bankructwo. 15 grudnia 2000 roku wydano ostatnią notę prasową. Układy Rampage miały trafić na karty graficzne serii Spectre, zastępujące serię Voodoo. Nowy GPU wzbudzał ogromne nadzieje, bo był przez fanów 3dfx uważany za młot na wtedy dominującą NVIDIĘ. Pomimo upływu około trzech lat prac, Rampage nie trafił na rynek. Gdyby trafił, to nie miałby większych szans na pokonanie NVIDII i kart graficznych z układami GeForce3.
Rampage miał uratować słabnącej pozycji 3dfx na rynku zdominowanym przez NVIDIĘ. Prace trwały bardzo długo i nie doczekały się finału.
Zanim jednak firma 3dfx upadła, jej ekipa techniczna zdołała uzyskać nieznaną konkretnie liczbę kart graficznych z procesorami Rampage. Najczęściej w branży mówiło się, że kart z procesorami w wersji A0 było dziesięć. Z informacji pochodzących od jednego z inżynierów firmy 3dfx wynika, że liczba kart z układami w wersji A1 była podobna. Wszystkie były oczywiście próbkami inżynieryjnymi. Część z nich miała lutowane układy Rampage (takich było dziesięć z wersją A0), a pozostałe wyposażono w testowe podstawki. Obecnie każda taka karta uznawana jest za kolekcjonerski rarytas, a na rynku ceny sięgają nawet 11 tysięcy dolarów za sztukę. Wspomniany wcześniej Martín Gamero Prieto zdołał odnaleźć jednego z posiadaczy kart z układami Rampage. Oscar Barea ma obecnie dwa egzemplarze. Obie karty pochodzą bezpośrednio z laboratoriów 3dfx. Zabrano je by nie przepadły wraz z samą firmą. Co ważne, obie karty do dziś działają i dzięki temu, że istnieją sprawne, choć oczywiście niedopracowane i niezoptymalizowane sterowniki, możliwe jest korzystanie z nich.
Historia 3Dfx VooDoo - Narodziny i upadek legendy - Fakty i testy
Dzięki temu można zobaczyć kartę graficzną 3dfx "Rampage" w akcji, a konkretniej w testach 3DMark99 Max, 3DMark 2000, 3DMark 2001 SE, czy w grach Max Payne oraz Unreal Tournament. Wyniki testów są oczywiście słabe lub bardzo słabe, ale pamiętajmy o tym, że nie tylko sterowniki są niedopracowane. Także sam GPU (A0) czy laminat mogły wymagać jakichś poprawek. Wiadomo o tym, że przygotowano co najmniej kilka egzemplarzy z procesorami w wersji A1, ale nie wiadomo co się z nimi stało. Te ponoć sprawowały się znacznie lepiej niż A0. Procesor Rampage produkowany był w litografii 0,18 mikrona i zawiera 25 milionów tranzystorów. Firma 3dfx planowała zegary z zakresu od 200 do 250 MHz. Docelowo GPU miał być w pełni programowalną jednostką, zgodną z DirectX 8.0. Jako twórcy techniki SLI, ekipa 3dfx przygotowała procesor Rampage z myślą o stosowaniu jednego, dwóch lub nawet czterech na jednym laminacie. Kart z czterema procesorami Rampage jednak nie planowano.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
186
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56