Windows 10 Kompilacja 14279: Cortana w nowych językach
Jesteśmy świeżo po IEM i żyjemy jeszcze rywalizacją e-sportową, a w międzyczasie pojawiło się kilka interesujących nowości, niezwiązanych bezpośrednio z rozrywką tego typu. Microsoft wydał kolejną kompilację testową systemu Windows 10, tym razem oznaczoną numerem 14279 i dostępną w kręgu szybkich aktualizacji. Podobnie jak poprzednie wydanie, także i to skupia się na łataniu znalezionych błędów i szlifowaniu funkcji przed wydaniem nowej edycji znanej pod nazwą Redstone. Tym razem możemy jednak liczyć także na zupełne nowości, choć użytkownicy z Polski wciąż nie mogą cieszyć się wszystkimi z nich – asystentka głosowa Cortana jest obecnie obsługiwana w większej liczbie języków, niestety osób rodzimych użytkowników zabrakło i nie powinniśmy się spodziewać, aby sytuacja szybko się zmieniła.
Cortana ma coraz większe możliwości, ale użytkownicy z Polski wciąż nie mogą korzystać z tej asystentki głosowej.
Microsoft zdecydował się włączyć Cortanę dla języka hiszpańskiego w odmianie meksykańskiej, portugalskiego dla użytkowników z Brazylii, a także francuskiego dla Kanadyjczyków. Dodawanie obsługi nowych krajów przebiega bardzo powoli, ponieważ asystentka jest rozbudowana znacznie bardziej niż np. Siri czy Google Now – korporacja dostosowuje ją do lokalnych rynków, a to wymaga sporo pracy. Kiedy zadebiutuje w Polsce? Tego dokładnie nie wiadomo, ale raczej nie powinniśmy spodziewać się tego w ramach wydania wersji Redstone. Polska nie jest bowiem dla Microsoftu rynkiem tak ważnym, a poza tym samo skomplikowanie języka polskiego i jego bogactwo powodują, że analiza głosu i poleceń jest jeszcze trudniejsza.
Oprócz wprowadzenia nowych języków Cortana zyskała możliwość szybkiego zapisywania przypomnień, o których będzie nas informowała w określonym czasie. Oprócz tego nowa kompilacja zawiera zintegrowane tło ekranu logowania z tym, jakie wybraliśmy dla ekranu blokady. Do tej pory były one od siebie niezależne, co trudno traktować jako spójne działanie. Microsoft wprowadził także integrację Sway i aplikacji zdjęć – ta pierwsza służy do szybkiego tworzenia prezentacji. Teraz będziemy w stanie szybko dodawać do nich fotografie znajdujące się w naszej bibliotece, a także generować automatyczne pokazy okraszone dodatkowym tekstem i narracją. Zaktualizowano także aplikację Xbox dla Windows 10, wprowadzając do niej nowe funkcje i poprawiono kilka błędów: nie powinniśmy się już natykać na BSOD podczas pobierania sterowników z Windows Update, a kopiowane pliki będą pokazywane bez ręcznego odświeżania folderów.
Nowa kompilacja to niestety także nowe błędy - Microsoft stara się je naprawić, ale może to zająć nieco czasu.
Niektórych błedów nie udało się jednak uniknąć – nowa kompilacja powoduje nieco problemów na urządzeniach z serii Surface Pro i Surface Book, nadal można się także natknąć na kłopoty związane z hibernacją i działaniem oprogramowania ochronnego firmy Kaspersky. Niektóre aplikacje mogą niespodziewanie zakończyć swoje działanie, a próby połączenia z sieciami zabezpieczonymi kluczem WEP mogą okazać się daremne – to jednak kompilacja testowa i osoby biorące udział w programie Windows Insider powinny zdawać sobie sprawę z możliwości występowania takich sytuacji.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78