W przyszłym roku Samsung rozpocznie produkcję matryc QD-OLED
Jak doskonale wiecie, obecnie rynek telewizorów dzieli się na te wykorzystujące panele LCD oraz na organiczne panele OLED, produkowane wyłącznie przez firmę LG Display. Jest to powiązane głównie z patentami wykorzystywanymi przez koreańską firmę, dzięki czemu obecnie na ona w zasadzie monopol na produkcję OLED-ów. W tego typu ekrany wyposażają się takie firmy jak Sony, Panasonic, Philips czy Loewe. Jedynym dużym producentem, który nie zdecydował się na podobny krok jest Samsung. Choć obecnie bardzo usilnie promuje swoją flagową linię QLED, wiadomo, że w przyszłości będzie chciał zaprezentować swoje własne rozwiązane, które może namieszać na rynku organicznych matryc do telewizorów. Pojawiły się bowiem informacje, że w połowie przyszłego roku koreański gigant rozpocznie produkcję specjalnych paneli o nazwie QD-OLED.
Samsung już od przyszłego roku może rozpocząć testową produkcję matryc QD-OLED, które domyślnie mają łączyć zalety organicznych paneli z dodatkiem kropek kwantowych.
Już kilka miesięcy temu pojawiały się pierwsze plotki sugerujące, że Samsung może w jakiś sposób powrócić do produkcji matryc OLED dla telewizorów. Ze względu jednak na patenty wykorzystywane przez LG Display, Samsung zdecydował się na wdrożenie zupełnie innego rozwiązania. W tym celu rozpoczął współpracę z firmami Canon oraz Kateeva. Mowa o tzw. QD-OLED, na które składają się niebieski panel organiczny (OLED) oraz kwantowe kropki (Quantum Dots), na którym znajdować się będą zielone oraz czerwone filtry. W domyśle takie rozwiązanie ma połączyć najważniejsze zalety telewizorów QLED oraz OLED, a więc idealną czerń i świetny kontrast, a jednocześnie znacząco zwiększając szczytową jasność oraz trwałość ekranów.
Portal CNET informuje ponadto, że Samsung może wdrożyć również nieco inny typ produkcji, gdzie zamiast niebieskiego panelu OLED wykorzystany zostanie niebieski microLED plus kwantowe kropki z odpowiednimi filtrami. Obecne generacje matryc OLED nie różnią się już w zasadzie niczym, włącznie z jasnością szczytową, która od dobrych dwóch lat ustabilizowała się na poziomie maksymalnie 800 nitów. Nowa metoda opracowywana przez Samsunga może być więc sporym postępem w tej kwestii, tym bardziej że nie narusza ona patentów wykorzystywanych przez LG Display. Źródło donosi, że w przypadku rozpoczęcia produkcji w drugiej połowie 2019 roku, pierwsze telewizory wykorzystujące technologię QD-OLED pojawią się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku. Z kolei w przyszłym roku, być może już podczas targów CES w Las Vegas zobaczymy prototyp telewizora wyposażonego w nową technologię.
Powiązane publikacje

70mai 4K Omni - premiera wideorejestratora zapewniającego nagrania w jakości 4K z widokiem 360°
24
LG OLED M5, OLED G5, OLED C5 oraz OLED B5 - Prezentacja telewizorów 4K dla graczy i kinomaniaków
61
Apple AirPods - firma złożyła patent opisujący dodanie modułu optycznego do popularnych słuchawek TWS
10
Spotify wkrótce zaoferuje nie tylko lepszą jakość muzyki. Twórcy chcą też dodać funkcje AI i opcje... kupna biletów na koncerty
39