Vsmart - smartfony z Wietnamu chcą podbić rynek, także w Europie
Vingroup, to największa pod względem wartości rynkowej firma w Wietnamie. Ten wietnamski konglomerat skupiał się do tej pory na nieruchomościach, handlu detalicznym i usługach - od opieki zdrowotnej po hotelarstwo. Dwa miesiące temu stał się pierwszym pełnoprawnym krajowym producentem samochodów. W piątek oficjalnie zaprezentował cztery modele smartfonów, które chce sprzedawać na całym świecie. Firma solidnie przygotowała się do produkcji podpisując między innymi szereg umów z Qualcomm na wykorzystanie technologii tej firmy dotyczących łączności w sieciach 4G i 5G. Telefony nazwane Vsmart produkowane są w fabryce w północnym Wietnamie, w mieście Haiphong. Firma ma ambicje być wietnamiskim odpowiednikiem Xiaomi.
Vingroup chce działać na wszystkich kontynentach. W Europie przyczółkami dla działań firmy ma być w Rosja oraz Hiszpania, gdzie Wietnamczycy kupili 51 procent udziałów w firmie technologicznej BQ.
W pierwszym etapie firma VinSmart (spółka Vingroup) ma możliwość produkcji 5 mln sztuk smartfonów miesięcznie. Smartfony marki Vsmart nazywają się kolejno Joy1, Joy1 +, Active1 i Active1 +. Wykorzystują układy Qualcomm Snapdragon 435, 430 i 660 oraz system operacyjny Android firmy Google. Najdroższy model ma na pokładzie Snapdragon 660, 6GB RAM, 64 GB pamięci na dane. Ekran ma przekątną 6,18 cala. Ceny telefonów wynoszą od 145 do 282 dolarów. "Nie zatrzymamy się na smartfonach i stopniowo będziemy wprowadzać na rynek inne inteligentne produkty" - powiedział podczas premiery dyrektor VinSmart, Tran Minh Trung.
Samsung pracuje nad smartfonem z wyświetlaczami po bokach
Wietnam, będący w cieniu innych technologicznych tygrysów Dalekiego Wschodu, chce wykorzystać swoją szanse jaką daje konflikt handlowy na linii Pekin - Waszyngton. Myliłby się jednak ten, kto myśli, że kraj ten jest całkowicie pozbawiony nowoczesnego przemysłu i zaplecza dla nowoczesnych technologii. Wietnam szybko stara się nadgonić lata zaniedbań. Przyciągnął ogromne inwestycje z Korei Południowej. Znajduje się tam teraz największa baza produkcyjna smartfonów dla Samsunga. Zatrudnionych jest w niej 60 tysięcy osób. LG Electronics, kolejny południowokoreański gigant, produkuje ekrany telewizyjne w fabryce za 1,5 miliarda dolarów. Foxconn, jeden z kluczowych dostawców dla Apple, rozważa również założenie fabryki w Wietnamie. Vingroup chce działać na wszystkich kontynentach. W Europie przyczółkami dla działań firmy ma być w Rosja oraz Hiszpania, gdzie Wietnamczycy kupili 51 procent udziałów w firmie technologicznej BQ.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
26
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10