Tak Google zdominował Androida: 5 milardów Map na świecie
Do wielkiej trójki najczęściej instalowanych aplikacji na smartfonach z Androidem dołączyły właśnie Mapy Google, przebijając magiczną granicę 5 miliardów kopii. Przekroczenie pułapu 5 miliardów instalacji odnotowano 9.03.2019 r. Pozostałe dwie aplikacje w tym gronie to YouTube (rekord odnotowany 16.12.2018 r.) oraz Google Play Services (12.11.2017 r.). Biorąc pod uwagę fakt, iż Play Services jest aplikacją pomocniczą, a YouTube i Mapy są domyślnie instalowane w pamięci większości smartfonów z Androidem, łatwo wytypować aplikacje bliskie osiągnięcia kolejnych rekordów: większość z nich będzie miała wpisanego jednego producenta: Google’a. Mało kto może pochwalić się wynikami zbliżonymi do tego, co na własnym systemie operacyjnym najchętniej instaluje amerykańska korporacja.
Najpopularniejsza gra na Androidzie to... nie, nie jest to Candy Crush.
Znacznie ciekawszy obraz popularnych aplikacji wyłania się wtedy, gdy pominiemy wszystkie, domyślnie instalowane narzędzia i aplikacje Google’a (w tym Chrome’a). W gronie programów, które osiągnęły ponad miliard instalacji pozostają komunikatory i aplikacje społecznościowe Facebooka (Facebook, Facebook Lite, WhatsApp Messenger, Messenger, Instagram), Samsung Galaxy Store (stanowiący alternatywę dla Sklepu Google Play).
Rodzynkami na torcie miliarderów (pod względem liczby zainstalowanych kopii) pozostają Clean Master (aplikacja do porządkowania pamięci smartfona, preinstalowana przez Cheetach Mobile w Chinach) oraz komunikator przeznaczony do rozmów wideo – Skype Microsoftu. W tym gronie jest tylko jedna gra. To Subway Surfers stworzony przez Kiloo i SYBO Games, endless runner z komiksową oprawą graficzną, opowiadający o losach niepokornych graficiarzy, unikających spotkań z pociągami i kontrolerami. Ok, już wiecie jak brzmi tytuł najpopularniejszej gry na urządzeniach z Androidem.
Co wynika z zestawienia aplikacji, które doczekały się więcej niż 500 000 instalacji? Odsiewając bałagan Google’a i standardowe wyposażenie Samsungów – sporą popularnością cieszy się Dropbox, ShareIt, komunikatory: imo, Viber Messenger, Snapchat, Twitter i LINE, a także agregator newsów Flipboard. Ogromnym powodzeniem może pochwalić się też… symulator latarki Super-Bright LED Flashlight. Tak, to najpopularniejsza latarka na świecie, z której korzysta ponad 500 milionów uźytkowników. Wśród przeglądarek (preinstalowanych) wyróżniają się: Samsung Internet Browser i chiński UC Browser. W zakresie produktywności i pracy, dużą popularność zyskały dobrze znane narzędzia: Microsoft Word, Excel, PowerPoint, OneDrive i Google Docs. Do oglądania filmów wykorzystywany jest najczęściej Netflix oraz MX Player.
Biorąc pod uwagę to samo kryterium popularności (ponad 500 000 instalacji) najchętniej gramy w przestawianie cukierków w Candy Crush Saga, opiekujemy się Pou albo My Talking Tom oraz biegamy w Temple Run 2, ścigamy się w Hill Climb Racing oraz budujemy mobilne imperia w Clash of Clans. Najlepiej sprzedające się odpłatne gry przebiły pułap 10 milionów instalacji: to Minecraft i Hitman Sniper. Nieco gorzej radzi sobie Stickman Legends (ponad 5 milionów pobrań). W gronie płatnych płatnych aplikacji, które zainstalowano więcej niż milion razy znalazł się zestaw Smart Tools, Camera ZOOM FX Premium, Facetune, TeamSpeak 3, PowerAudio Pro Music Player, TuneIn Radio Pro, Poweamp oraz narzędzia do optymalizacji i modyfikacji wyglądu interfejsu (HD Widgets, Beautiful Widgets Pro, Nova Launcher Prime oraz Tasker).
Wśród odpłatnych gier dużą popularność zyskały m.in. klasyczne produkcje Rockstara: Grand Theft Auto: San Andreas, Vice City i GTA III, a także Need For Speed: Most Wanted, Goat Simulator, Rayman Jungle Run, Terraria, Monument Valley i Modern Combat 4. Wciąż nie do pobicia jest sprzedaż gier logiczno-zręcznościowych, takich jak nieśmiertelne Cut the Rope, czy prostych historii kuchennych, jak w przypadku Fruit Ninja. Dużym uznaniem posiadaczy smartfonów z Androidem cieszą się też dwa odpłatne emulatory: DraStic DS Emulator (Nintendo DS), My Boy! - GBA Emulator (Game Boy Advance).
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
32
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10