Motorola patentuje rozwiązanie dla giętkich ekranów OLED
Jedną z ciekawszych technologii, która już niedługo może dużo namieszać na rynku mobilnym, są giętkie wyświetlacze OLED. Rozwiązanie takie już od kilku lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem producentów i trudno się temu dziwić, bowiem pozwoli ono stworzyć smartfony o niespotykanej dotąd formie i funkcjonalności, a w przyszłości być może także zupełnie nowe kategorie urządzeń. Niestety jak na razie na drodze do pełnej realizacji tego pomysły stoi szereg przeszkód związanych z działaniem takich paneli. Rozwiązanie jednego z nich związanego z odkształceniami matrycy znalazła Motorola, a o jej pomyśle dowiadujemy się więcej dzięki zgłoszeniu patentowemu.
Zgłoszony przez Motorolę patent ma pozwolić na usunięcie odkształceń matrycy powstałych przy zginaniu urządzenia poprzez działanie temperatury.
Lenovo zaprezentował koncept laptopa z giętkim ekranem
Omawiane zgłoszenie patentowe zostało złożone przez Motorolę jeszcze w 2016 roku i dotyczy problemu zagnieceń, które miałyby pojawiać się w smartfonach z giętkimi matrycami OLED, jeśli te byłyby utrzymywane przez dłuższy czas w zgiętej pozycji. Zwrot zagniecenie nie jest tutaj przypadkowy i jeśli komuś kojarzy się z prasowaniem, to bardzo dobrze, bowiem zaproponowane rozwiązanie ma wiele wspólnego z tą popularną czynnością. Otóż do eliminowania zniekształceń ma być wykorzystywana temperatura, a konkretnie specjalny moduł grzewczy umieszczony wewnątrz zawiasu, który ma być w razie potrzeby aktywowany by wyprostować matrycę. Zaproponowany projekt uwzględnia także specjalny czujnik wraz z własnym zasilaniem, który ma na bieżąco śledzić ile czasu ekran znajduje się w zgiętej pozycji, nawet wtedy, gdy smartfon jest wyłączony, a na podstawie tych danych decydować o konieczności włączenia modułu grzewczego.
Elastyczne smartfony od Samsunga i Lenovo nadchodzą
Co prawda Motorola nie zaprezentowała jeszcze żadnego prototypu wykorzystującego omawiane rozwiązanie, ale jest ono na tyle proste, że łatwo wyobrazić sobie jego praktyczną implementację. Zresztą nie jest powiedziane, że firma takim prototypem nie dysponuje. Nie jest tajemnicą, że Lenovo, obecny właściciel marki Motorola, już od kilku lat pracuje nad giętkimi smartfonami i jeszcze w 2016 roku zaprezentował działające urządzenia tego typu. Jak dowodzi opisywany patent, firma naprawdę poważnie myśli o tego typu produktach, a to oznacza, że zapewne prędzej czy później rzeczywiście trafią one na rynek. Niestety nie wiemy jeszcze kiedy to nastąpi. Jak na razie najbliżej stworzenia giętkiego smartfona wydaje się być Samsung, jednak jego Galaxy X jest tematem plotek już od dawna i mimo, że datę jego premiery wróżono już kilkukrotnie, to jak do tej pory żadna z tych prognoz się nie ziściła. Kto wie, może Motorola i Lenovo wyprzedzą Koreańczyków? Taki rozwój wydarzeń nie byłby w końcu nierealny, a na pewno dodałby nieco pikanterii rynkowej rywalizacji.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
32
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10