Kryptografia odporna na kwantowe komputery powstanie za 20 lat
Komputery kwantowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, do którego wciąż nie jesteśmy przygotowani - alarmuje i ostrzega nowy raport amerykańskiego National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. Chodzi oczywiście o ich gigantyczne możliwości obliczeniowe, które wykorzystane mogą być do szybkiego łamania konwencjonalnych kryptograficznych mechanizmów obronnych. Zdaniem naukowców powszechne stosowanie kryptografii odpornej na kwantowe włamanie "będzie długim i trudnym procesem", który "prawdopodobnie potrwa nie mniej niż 20 lat. Jest możliwe, że wysoko wydajne maszyny kwantowe pojawiają się wcześniej, a jeśli hakerzy dostaną je w swoje ręce, skutek będzie koszmarem dla bezpieczeństwa i prywatności".
Eksperci twierdzą, że negocjowanie standardów, nakłanianie producentów do ich przestrzegania, a następnie zachęcanie organizacji do modernizacji sprzętu i oprogramowania może zająć lata.
Raport przytacza przykład szyfrowania, który chroni proces wymiany identycznych kluczy cyfrowych pomiędzy dwiema stronami, które używają ich do odszyfrowywania bezpiecznych wiadomości wysyłanych do siebie. Komputer kwantowy mógłby złamać RSA-1024, popularny asymetryczny algorytm kryptograficzny, w mniej niż jeden dzień. Warto tu dodać, że za złamanie RSA-1024 wyznaczono 100 tys. nagrody, ale jak do tej pory nikomu się udało się tego dokonać. Takie maszyny kwantowe nie powstaną zapewne wcześniej niż za dekadę. Nie powinno to być jednak dla nikogo pocieszeniem - William Oliver, profesor fizyki MIT i członek grupy, która opracował raport wyjaśnia, że rządy i firmy, takie jak banki, często potrzebują danych przez wiele dziesięcioleci. Dlatego muszą myśleć już teraz o potencjalnych przyszłych zagrożeniach dla swoich systemów przechowujących informacje.
Szef BlackBerry ostrzega przed komputerami kwantowymi
Co ciekawe, odpornymi na kwantowe włamania szyfrowaniami zainteresowani są już dzisiaj producenci samochodów. Scott Totzke, dyrektor generalny Isary, startupu, który opracowuje rozwiązania kryptograficzne, mówi że firmy te obawiają się ryzyka związanego z oprogramowaniem w samochodach i innych pojazdach, które spędzą wiele lat na drogach. Naukowcy twierdzą, że największym wyzwaniem jeśli chodzi o nowe metody kryptograficzne będzie ich powszechne przyjęcie. Eksperci twierdzą, że negocjowanie standardów, nakłanianie producentów do ich przestrzegania, a następnie zachęcanie organizacji do modernizacji sprzętu i oprogramowania może zająć lata.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4