Sony PlayStation 5 - firma pokazała wnętrze konsoli z chłodzeniem
Kampania reklamowa konsoli Sony PlayStation 5 to dość dziwny i trochę zabawny temat. Sposób jej prowadzenia jest dosłownie nieprzewidywalny, a firma wydaje się ciągle niepewna swojego urządzenia. Zdawkowe prezentacje, unikanie konkretów i chaotycznie prowadzona przedsprzedaż to niestety cechy charakterystyczne tej kampanii. Tym bardziej zaskakujący jest więc dzisiejszy film opublikowany na oficjalnym kanale YouTube PlayStation, na którym bardzo szczegółowo omówiono wszystkie elementy konstrukcyjne nowej konsoli Japończyków. Przedstawiono demontaż PlayStation 5 oraz pokazano całe wnętrze. Mamy zatem pierwszy wgląd w nowe APU od AMD, które skrywa w sobie rdzenie Zen 2 oraz układ graficzny RDNA 2, a także wygląd układu chłodzenia.
Na kanale YouTube PlayStation opublikowany obszerny materiał przedstawiający wnętrze konsoli oraz zastosowany układ chłodzenia.
Sony PlayStation 5 - znamy polskie ceny oraz finalną specyfikację
Całe wnętrze konsoli Sony PlayStation 5 pokazał światu inżynier Masayasu Ito. Szczegółowo zaprezentował sam dostęp do środka urządzenia, układ chłodzenia jak i rozmieszczenie poszczególnych elementów konsoli. Na układ chłodzenia składa się duży, 120 mm wentylator, masywne radiatory oraz przynajmniej kilka rurek cieplnych. Potwierdzono również, że sam układ APU dodatkowo został pokryty ciekłym metalem dla niższych temperatur. Producent bardzo sobie również chwali metalowe obudowanie napędu Ultra HD Blu-ray, który jest także okryty wewnątrz. Dzięki temu napęd ma pracować przede wszystkim cicho. Podoba mi się to rozwiązanie - dotychczas z napędu UHD Blu-ray korzystałem w Xbox One X i wiem, że jest on tam bardzo głośny, zwłaszcza przy odpalaniu płyt z filmami.
Sony PlayStation 5 - data premiery, cena konsoli i zapowiedzi gier
Płyta główna o niestandardowych wymiarach skrywa w sobie najważniejsze elementy - układ APU AMD z rdzeniami Zen 2 oraz układem graficznym opartym na architekturze RDNA 2. Samo APU ma niezbyt duże rozmiary, ale pamiętajmy że Sony wykorzystało dużo mniejszy układ w porównaniu do Xbox Series X. Tutaj sama część z GPU posiada 36 bloków Compute Units, podczas gdy Xbox ma 52 jednostki CU. APU posiada również 8 rdzeni Zen 2 z obsługą wielowątkowości. W lewym, górnym rogu natomiast zobaczymy pamięci dysku SSD oraz niestandardowy kontroler tego dysku. Nie jest to zatem taki nośnik jaki znamy z komputerów czy laptopów - nie jest w formacie M.2. W konsoli dysk jest przede wszystkim wlutowany w płytę główną. Mamy również otrzymać możliwość montażu dodatkowego dysku zgodnego z interfejsem PCIe 4.0. Po drugiej stronie płyty głównej umieszczono z kolei pamięć VRAM GDDR6 - 8 kości o pojemności po 2 GB każdy i efektywnym taktowaniu 14000 MHz. Przełoży się to na przepustowość rzędu 448 GB/s (magistrala 256-bitowa). Wewnątrz konsoli umieszczono również zasilacz o mocy 350 W.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4