Rynek sprzętu PC z pierwszym wzrostem sprzedaży od 9 lat
Rynek PC ma się naprawdę dobrze jeśli chodzi o software - z wpływami z cyfrowej sprzedaży gier w wysokości 29,6 miliardów dolarów (niemal dwukrotnie więcej niż konsole). Jeśli natomiast chodzi o hardware, dopiero teraz, po raz pierwszy od wielu lat, producenci sprzętu doświadczyli wzrostu sprzedaży komputerów. Swoje dane na ten temat opublikowały firmy analityczne Gartner oraz IDC. Różnią się one nieco danymi, ale w jednym są zgodne - to był wyjątkowo korzystny rok dla PC-towego hardware'u. W zależności od źródła danych, był to najlepszy rok dla komputerów osobistych od 2011 lub 2013 roku. Co ciekawe, jednym z głównych motorów napędowych sprzedaży był Windows 10.
Rynek PC odnotował największy wzrost sprzedaży od 2011 roku (według danych IDC). Na sytuację tę przełożyła się między innymi modernizacja komputerów w sektorze enterprise z Windows 7 na Windows 10.
Według IDC, rynek PC zaliczył 2,7% wzrost wpływów (i 4,8% jeśli chodzi o wielkość sprzedaży), a producenci łącznie sprzedali 266,7 milionów komputerów osobistych. Firma objęła w swoich statystykach sprzedaż komputerów typu desktop, jak również laptopów i stacji roboczych. Jest to pierwszy wzrost od 2011 roku (kiedy to wpływy ze sprzedaży wzrosły o 1,7%). Największy udział w rynku komputerów osobistych mają firmy Lenovo, HP i Dell (który zyskał najwięcej w 2019, bo 11%), łącznie reprezentując 65% całej sprzedaży (24,8% przypada Lenovo, podczas gdy 23,9% HP i 17,4% Dellowi). Wyniki Gartnera nieco się różnią (można je podejrzeć tutaj), ale generalnie pokrywają się w ogólnych wnioskach. Różnice mogą wynikać z innej metodologii. Firma ta nie brała bowiem pod uwagę Chromebooków ani iPadów.
Windows 7 bez dalszych aktualizacji. Koniec cyklu życia systemu
Jednym z największych czynników napędzających sprzedaż sprzętu w 2019 roku (i tutaj zarówno Gartner, jak i IDC są zgodne) był sektor biznesowy, który masowo przestawiał się na Windows 10, zakupując nowe komputery w hurtowych ilościach. Od 14 stycznia 2020 Windows 7 nie jest już wspierany aktualizacjami bezpieczeństwa. Ta sytuacja spowodowała zdaniem obydwu firm wzrost sprzedaży. Inaczej jednak zapatrują się one na przyszłość - Gartner sądzi, że ta tendencja zwyżkowa będzie się utrzymywać także w 2020, podczas gdy IDC jest zdania, że gdy sektor enterprise zakończy proces modernizacji sprzętu, rynek PC będzie się borykał ze sprzedażą.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4