Konferencja F8: ogromne zmiany zmierzają na Facebooka
Od kilku lat Mark Zuckerberg wraz z pozostałymi pracownikami Facebooka przeprowadza doroczną konferencję. W tym roku event F8 miał miejsce w towarzystwie wyjątkowo niesprzyjających wydarzeń, jakie odbyły się w związku z aferą Cambridge Analytica. Nie przeszkodziło to jednak gigantowi w zorganizowaniu imprezy, niemniej po zapoznaniu się z jej głównymi punktami można dojść do wniosku, że kilka nowości, z którymi spotkamy się niebawem na Facebooku mają bezpośredni w aferą związek (np. kasowanie całej naszej historii z portalu). Podobnie jak świeżo po aferze z wyciekiem danych, również podczas konferencji F8, CEO Facebooka niejednokrotnie przepraszał za zaistniałą sytuację i obiecywał nowe ścieżki, którymi podąży bezpieczniejszy i przyjaźniejszy dla użytkownika Facebook. Oto lista zapowiedzianych nowości.
Dwudniowa konferencja twórców Facebooka F8 przynosi wiele zmian w obrębie FB i podległych mu aplikacji. Sprawdźcie czego można spodziewać się w nadchodzących miesiącach.
Zmiany na Facebooku: będą bany za mowę nienawiści i przemoc
- Czysta historia - nowy element, który pozwoli użytkownikowi na usunięcie danych, które zostały zebrane przez Facebook i inne strony, do których mieliśmy dostęp poprzez serwis społecznościowy. Zuckerberg przyrównał ten element do czyszczenia przeglądarki z ciasteczek. Jednym kliknięciem pozbędziemy się więc historii przeglądania oraz innych osobistych danych.
- Serwis randkowy - czyli moduł Facebooka, o którym już co nieco pisaliśmy i który spotkał się z mieszanymi emocjami. Serwis pozwoli osobom samotnym na utworzenie swojej strony randkowej, której nie zobaczą nasi znajomi. Serwis ma również nie parować nas ze znajomymi, a doczekać możemy się go jeszcze w tym roku.
- Embargo na chatboty w Messengerze zniesione - Facebook zapowiedział, że planuje zniesienie blokowania chatbotów w obrębie swojego autorskiego komunikatora. Ten zakaz został wprowadzony ponad miesiąc temu i uniemożliwił pewnym firmom, korzystającym z chatbotów kontakt z klientami.
- Czat wideo i moduł Anti-Bullying na Instagramie - Instagram dostanie moduł rozmów wideo (dostępny z poziomu funkcji Direct), prócz tego wprowadzony zostanie nowy filtr, chroniący użytkownikiem przed cyber-nękaniem, co w obrębie Instagrama często ma miejsce. W aplikacji możemy spodziewać się także większej ilości rekomendacji, a wyszukiwane treści będą podzielone tematycznie. Nowościami Instagram chce przede wszystkim dogonić Snapchata.
- Facebookowa apka, recenzująca inne aplikacje - ten element ma powstać, by uniemożliwić powtórkę ze skandalu Cambridge Analytica, w której udział brała aplikacja o nazwie thisisyourdigitallife. Użytkownicy będą mogli rzucić okiem z jakiej jakości aplikacją mają do czynienia, zanim przyznają jej jakiekolwiek uprawnienia.
Mark Zuckerberg rozważa abonament dla Facebooka bez reklam
- Oculus Go w promocji za 199 dolarów - Facebook zachęca do doświadczenia wirtualnej rzeczywistości bez potrzeby wkładania telefonu chociażby do urządzenia Samsung Gear VR, obniżając cenę Oculusa Go. Marka zapowiada, że niebawem VR i AR stanie się częścią Faccebooka, by docelowo jeszcze bardziej uatrakcyjnić kontakty ze znajomymi.
- Oculus TV - kolejna rzecz, która ma czerpać ze współpracy z Oculusem to własna wirtualna telewizja Facebooka. Jak mówi Zuckerberg, VR to przyszłość mediów, i mimo że póki co Oculus TV bazować będzie na Facebook Watch, spodziewamy się, że do listy dorzucony zostanie Netflix i Hulu.
- Messenger z tłumaczem - Messenger dąży do wypełnienia luk językowych poprzez dodanie funkcji tłumaczenia w programie Messenger, dzięki czemu łatwiej porozmawiamy z użytkownikami innych niż nasz rodzimy języków. Z drugiej strony Facebook usuwa kartę aparatu i gier w Messengerze, aby uzyskać bardziej przejrzysty wygląd. Prawdą jest bowiem, że w ostatnim czasie aplikacja została zaśmiecona wieloma zbędnymi ikonkami.
- Wspomnienia VR oraz Zdjęcia 3D - szaleństwo VR się nie kończy. W swoim repertuarze Facebook pozwoli na dodawanie Wspomnień VR oraz Zdjęć 3D. Marka bardzo mocno stawia na rozwój tych elementów podkreślając, że wkrótce będą to rozwiązania na porządku dziennym.
- WhatsApp i grupowe połączenia wideo - Aplikacja WhatsApp dociera już do 450 milionów osób dziennie, co sprawia, że dwukrotnie przegoniła Snapchata. W związku z tym planuje się nowe elementy takie jak tworzenie grupowych połączeń wideo. Aplikacja dostanie także nowe naklejki do wykorzystania podczas rozmów.
- Udostępnianie na Facebooka i Instagrama wprost z innych aplikacji - firma otwiera się na nowe horyzonty. Od teraz będziemy mogli udostępniać posty z takich serwisów jak Spotify, SoundCloud czy GoPro.
Powiązane publikacje

Oprogramowanie Nintendo Switch 20.0.0 - Wirtualne Karty Gier, GameShare i przygotowanie systemu na premierę Switch 2
1
StarCraft - nowa odsłona legendarnej serii może nie być tworzona przez zespół Blizzarda. Południowokoreańska firma na horyzoncie
18
Ghost of Yōtei - garść informacji o grze twórców Ghost of Tsushima. Nielinearna kampania, historia i inne
6
Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
11