Programy antywirusowe będą coraz mniej używane?
Wyobrażacie sobie korzystanie z systemu Windows bez zainstalowanego oprogramowania antywirusowego? W przypadku nowszych systemów można byłoby się o to pokusić, jednak za czasów Windows XP taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. Antywirusy w latach swojej świetności miały pełne ręce roboty i były podstawowym pakietem zabezpieczającym. Producenci prześcigali się w ilości dostępnych opcji, szybkością działania oraz przede wszystkim skutecznością. Bardziej zaawansowani użytkownicy wybierali pakiety zawierające nie tylko aplikacje wykrywające wirusy, ale i również wyposażone w firewall chroniący nasz komputer przez włamaniami. Jak sprawa wygląda obecnie? Zapewne każdy z nas posiada na swoim komputerze zainstalowane odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające, jednak tego typu produkty zaczynają powoli tracić na znaczeniu. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, o czym zgodnie mówią ich twórcy.
Do takiego wniosku doszedł Brian Dye, przedstawiciel firmy Symantec, która niegdyś znana była ze swojego oprogramowania figurującego pod nazwą Norton. Brian stwierdził, że oprogramowanie chroniące nas przed wirusami staje się powoli niepotrzebne, gdyż cyberprzestępcy zaczynają korzystać z całkiem innych metod ataków oraz z biznesowego punktu widzenia na antywirusach nie można już zarabiać tak jak przedtem. Zatem firmy pokroju właśnie Symantec czy też ESET będzie musiały ogłosić upadłość? Niekoniecznie, będą musiały tylko zmienić swoje portfolio i oferować bardziej zaawansowane pakiety ochronne dla firm. Nie mowa tutaj oczywiście o antywirusach, lecz o aplikacjach potrafiących wykryć źródło ataku, umożliwić jego neutralizację lub ewentualnie mające na celu oszukanie atakującego.
Nadchodzi nowa era ochrony przed atakami z sieci?
Pakiet ochrony po przełamaniu powiedzmy pierwszej ściany zabezpieczeń wysyłałby do atakującego dane, które nie miałyby żadnej wartości. Tego typu usługi bardzo ciężko jest świadczyć klientom indywidualnym stąd też takie stanowisko przedstawiciela firmy Symantec. Pomimo jednak zmieniających się trendów oprogramowanie antywirusowe jeszcze długo będzie gościło na naszych komputerach. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy programe nie zabezpieczy nas przed ewentualną utratą danych, jeżeli nie będziemy rozważnie korzystać z Internetu. Zawsze uważnie czytajmy to, w co chcemy kliknąć. Być może natrafimy na nowe zagrożenie, z którym nasza aplikacja nie będzie umiała sobie poradzić.
Źródło: Wall Street Journal
Powiązane publikacje

Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
10
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
14
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17