Płyta DVD pomieści nawet 1000 terabajtów?
Mogłoby się wydawać, że nośniki talerzowe to gatunek będący od dawna na wymarciu - nic bardziej mylnego. Co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych ciekawostkach związanych z błyszczącymi towarzyszami... Płyty CD oraz DVD mimo niskiej ceny i relatywnie długiej żywotności nie sprawdzają się w kopiach zapasowych z powodu małej pojemności. Dlaczego standardowy nośnik CD zmieści tylko 700 MB danych, a DVD nieco więcej, czyli 4,7 GB? Informacje zapisane na płycie reprezentowane są w postaci binarnej, czyli zera i jedynki. Na nośniku są one wypalane w postaci ścieżek, które nie mogą być mniejsze niż połowa długości fali wiązki laserowej. Prawa fizyki są niestety nieubłagane i skutecznie blokują możliwość gęstszego zapisu danych. Naukowcy z uniwersytetu Swimburne University of Technology postanowili w pewien sposób oszukać optykę. Zastosowano dwa lasery, z czego jeden nagrywa dane na nośniku, zaś drugi zapobiega nadpisywaniu dookoła tworzonej ścieżki.
W takim przypadku nie dość, że po nałożeniu obu promieni średnica strumienia wynosi tylko 9 nanometrów, dodatkowo powstaje bardzo gęsta ścieżka, co pozwala na zapis większej ilości danych. Twórcy, którzy opracowali to rozwiązanie sądzą, że technologia nie będzie przesadnie droga, bowiem płyta pozostaje taka sama, a dokładany jest tylko drugi laser. Nośnik byłby w stanie pomieścić aż 1000 terabajtów danych. Czy szykuje się rewolucja w coraz mniejszym segmencie dysków talerzowych?
Źródło: The Conversation
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4