OxygenOS – bazująca na systemie Android 12 nakładka OnePlusa debiutuje w otwartej becie. Sprawdź nowości i dostępność
Jak pewnie wie część z Was, marka OnePlus należy do grupy BBK Electronics. Grupa ta zrzesza wielu producentów elektroniki użytkowej, takich jak OPPO, Vivo czy realme. To między innymi dlatego na smartfonach wspomnianych firm uświadczymy podobnych bądź nawet identycznych nakładek systemowych, choć czasem o innych nazwach. Pod koniec września tego roku OnePlus poinformował, iż wraz z premierą Androida 12 przedstawi zupełnie nową nakładkę - OxygenOS. Tak się składa, że nakładka ta ma dziś swoją premierę (otwarta beta) na urządzeniach takich jak OnePlus 9 oraz OnePlus 9 Pro. Wkrótce znajdziemy ją także na urządzeniach pozostałych, wyżej wymienionych marek, a teraz sprawdźmy, czego dokładnie możemy się po niej spodziewać.
OxygenOS 12 to nakładka, która debiutuje właśnie na smartfonach OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro. W dalszej kolejności (data jeszcze nieznana), soft trafi do modeli OnePlus 8, OnePlus 9R 5G, OnePlus 8 Pro, OnePlus 8T, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7, OnePlus 7T, OnePlus 7T Pro, Nord 2 5G, Nord 1 i Nord CE 5G).
OnePlus 2.0: OxygenOS i ColorOS oficjalnie zostaną połączone w jedną nakładkę na system Android 12
Swoistym motywem przewodnim nakładki OxygenOS 12 jest "bardziej wszechstronne możliwości, które usprawnią codzienną pracę oraz poprawią cyfrową równowagę". I tak, na nową nakładkę składa się m.in. nowa szata graficzna, która stawia na czytelność oraz relaksujące doznania. Odpowiada za to chociażby ulepszony Tryb Zen oraz nowy, minimalistyczny graficznie Sejf na dokumenty. OxygenOS stawia na prostą geometrię i symetrię, m.in. w przypadku wszelkich ikon. Ma być przez to bardziej przyjazny i zrozumiały dla użytkowników różnych kultur. Nie obyło się jednak bez dodania odrobiny elegancji, a więc subtelnych gradientów czy cieni.
OxygenOS to także zaktualizowana Półka (Shelf). Pozwoli ona na szerszą personalizację, grupowanie kart, zmienianie ich rozmiarów czy kolorów tła. Także znajdujący się tu dotąd licznik kroków zmienia się w kartę Zdrowie, którą można połączyć z zegarkiem OnePlus Watch, celem uzyskania bardziej wyczerpujących danych zdrowotnych jak spalone kalorie czy tętno. Nowe funkcje otrzymała także aplikacja Notatki. Są to m.in. nowe narzędzia edytowania np. funkcja szkicowania Doodle czy też możliwość tworzenia list To-Do.
Odświeżeniu uległ również wprowadzony wraz z serią OnePlus 7 Tryb Zen. Smartfony z OxygenOS 12 będą m.in. oferowały trzystopniowy Tryb Ciemny. Powiew świeżości nie ominął także aplikacji Toolbox, która już od czasów modelu Nord 2 oferuje dodatkowe opcje w grach jak np. ograniczanie liczby FPSów. Toolbox 2.0 wprowadza m.in. modulator głosu dla pięciu popularnych gier (PUBG/CODM/LOLM/FreeFire/Fortnite), umożliwiając zmianę głosu podczas zabawy, chroniąc tym samym prywatność.
A jeśli jesteśmy już w temacie bezpieczeństwa, to wraz z OxygenOS otrzymamy udoskonalone mechanizmy ochrony (np. odizolowany od innych aplikacji Sejf) oraz usprawniony dostęp do przechowywanych danych, zapewniający np. sortowanie plików osobistych. Na koniec warto jeszcze wiedzieć, iż z nakładką OxygenOS 12 użytkownicy otrzymają aplikację Canvas AOD 2.0, a więc aplikację automatycznie rysującą kontury zdjęć na ekranie blokady, zmieniając je w szkic. Wraz z nową odsłoną otrzymujemy szereg nowych kolorów szkicowania oraz możliwość skalowania obrazów. Można też będzie samodzielnie wymazać te linie, które nie zostały narysowane w prawidłowy sposób.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
21
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10