Windows 9 otrzyma ulepszoną wersję interfejsu Modern UI
Modern UI to wyrażenie bardzo źle kojarzące się części użytkownikom systemu Windows - jest to nazwa interfejsu, który miał swój debiut wraz z "ósemką" kilka lat temu. Całkiem świeże rozwiązanie faktycznie bardzo dobrze nadaje się na urządzenia mobilne, jednak na komputerach osobistych już tak idealnie nie spełnia swojego zadania. Windows 8 jak i aktualizacje w postaci wersji 8.1 prezentują prawdziwy misz-masz interfejsowy – niektóre aplikacje działają w trybie standardowego pulpitu Aero, niektóre otwierają się w środowisku Modern UI i przez to bardzo wielu użytkowników odpycha się od tego systemu. Czy kolejna wersja systemu oznaczonego jako Windows 9 przyniesie jakieś pozytywne zmiany w tym segmencie?
Wygląda na to, że korporacja wreszcie zrozumiała swój błąd i zamiast siłowo łączyć te dwa różne od siebie środowiska postanowiła rozwijać je osobno. Windows 9 przeznaczony na komputery osobiste w większości będzie wyposażony w Aero (jednak nie należy zakładać, że Modern UI w tym przypadku zniknie całkowicie), zaś kafelki będą mocno rozwijane na wersjach przeznaczonych dla urządzeń mobilnych i z tej edycji oprogramowania prawdopodobnie całkowicie zniknie Aero.
Kolejne zmiany?
Modern UI w swojej nowej odsłonie doczeka się ciekawych nowości. Pierwszą z nich będzie odświeżone centrum powiadomień, które w obecnej formie nie nadaje się do użytku. Powiadomienia wyświetlane są w formie pojawiającego się prostokąta i jeżeli na niego nie klikniemy to nigdzie nie jest przechowywana informacja o tym, że mamy zaległą akcję do wykonania. Dopiero na zablokowanym ekranie pojawia się informacja o dostępnych powiadomieniach. Porządne centrum z rodem Windows Phone 8.1 mogłoby znacznie uprzyjemnić pracę z tym środowiskiem. Kolejna nowość to wprowadzenie interaktywnych kafelków. Co to oznacza? Niektóre operacje na aplikacji będziemy mogli wykonać z poziomu kafelka bez konieczności uruchamiania samego programu. Jak to ma wyglądać? Nie mamy zielonego pojęcia.
Warto również dodać, że z edycji przeznaczonej na urządzenia mobilne zniknie rejestr – cały system będzie obsługiwany tylko z poziomu Modern UI i tylko z tego typu aplikacji będzie można korzystać. Zastanawia nas co się stanie z urządzeniami, które obecnie pełna rolę hybrydy – laptopa oraz tabletu w jednym. Microsoft tuż przed premierą poglądowej wersji zaczyna czynić coraz to głębsze i bardziej radykalne zmiany, a nas najbardziej interesuje efekt finalny – o tym przekonamy się najprawdopodobniej pod koniec września i nie omieszkamy podzielić się z Wami wrażeniami.
Źródło: WinBeta
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
4
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
13
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
29
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24