Microsoft planuje połączenie systemów Windows RT i Phone?
Aktualnie wszyscy użytkownicy systemu Windows 8 żyją informacjami o zakończonych pracach nad dodatkiem 8.1 (LINK). W firmie Microsoft programiści oraz projektanci, a tak naprawdę dział marketingu już myślą o kolejnej aktualizacji. Z nieoficjalnych źródeł wynika, ze plany są ambitne i kolejny raz możemy spodziewać się pewnej rewolucji na rynku. Pamiętacie system Windows RT? Jest to okrojona wersja Windows 8 wyposażona tylko w interfejs Modern UI i zoptymalizowana pod platformę ARM. Microsoft w swoim portfolio posiada również system Windows Phone, który na mobilnej arenie zaczyna radzić sobie znacznie lepiej. Plany firmy dotyczą właśnie systemów RT oraz Phone - twórca planuje połączenie obydwu wersji. Jakie następstwa mogą z tego wynikać i czy w ogóle jest to możliwe? Patrząc na stronę techniczną jak najbardziej, ponieważ obydwa interfejsy są bardzo podobne do siebie pod względem budowy oraz systemy posiadają wspólne jądro. Problemem jedynie może okazać się wspólne API, ale i z tym kamieniem milowym programiści powinni sobie poradzić. Co otrzymają użytkownicy?
Najważniejsza zmiana to połączenie sklepu. Aktualnie aplikacje kupione z poziomu Windows 8 lub RT nie są dostępne dla mobilnej platformy. Dzięki połączeniu użytkownicy nie będą musieli robić zakupów dwa razy a programy znajdujące się w sklepie będą działać na wszystkich platformach, od komputerów osobistych po telefony. Gdyby plotki okazały się prawdziwe to scalanie produktów nastąpi nie wcześniej niż po premierze aktualizacji GDR3 dla Windows Phone, która planowana jest na koniec obecnego roku.
Dni systemu Windows RT są już policzone?
Co skłoniło Microsoft to podjęcia takiej decyzji? Zapewne bardzo niska popularność systemu Windows RT oraz chęć unifikacji sklepu. Trzeba przyznać, że raz napisana aplikacja będzie działać wszędzie może skusić bardzo wielu programistów do spróbowania swoim sił na platformie Microsoft. Oprócz mniejszego wysiłku przy pisaniu aplikacji, deweloperzy będą mogli również dotrzeć do olbrzymiej bazy klientów. Trzeba mieć również nadzieję, że firma przy okazji łączenia systemów nie zepsuje czegoś po drodze.
Źródło: Winbeta