Inno3D GTX 1060 iChill Black z systemem chłodzenia cieczą
GeForce GTX 1060 to nie tylko bardzo wydajna, lecz również energooszczędna i stosunkowo chłodna karta graficzna. Choć pojawiło się już dużo wersji niereferencyjnych wersji tego układu, a niektóre oferują naprawdę potężne systemy chłodzące, to w gruncie do schłodzenia Pascala wystarczy choćby i jeden duży wentylator. Tym bardziej właśnie zaskakuje nas najnowsza propozycja od firmy Inno3D, która postanowiła przygotować GTX-a 1060 wyposażonego w system chłodzenia cieczą. Przerost formy nad treścią? Być może, jednak taka karta może zainteresować klientów choćby ze względu na to, że to jedyny taki "średni Pascal" na rynku. W sam raz dla kogoś, komu zależy na jak najniższej temperaturze i znikomym poziomie generowanych decybeli.
Przerost formy nad treścią? Być może, jednak taka karta może zainteresować klientów choćby ze względu na to, że to jedyny GTX 1060 z systemem chłodzenia cieczą na rynku.
Przejdźmy jednak do konkretów. Inno3D iChill GTX 1060 Black działa w oparciu o znany nam już rdzeń graficzny GP106. Pracuje on z częstotliwością bazową 1569 MHz, która w trybie Boost wzrasta do 1784 MHz. Na pokładzie znajduje się 6 GB pamięci VRAM typu GDDR5 na magistrali 192-bit. Jej taktowanie wynosi 8,2 GHz (efektywnie). Konstrukcja od strony technicznej bardzo przypomina model iChill X3 tego samego producenta, wyróżnia ją jednak zastosowany system chłodzenia cieczą Arctic Accelero Hybrid S. Na karcie zamontowany jest jeden wentylator o średnicy 70 mm, jednak w celu rozpraszania ciepła dołączono osobny wentylator 120 mm.
Inno3D GTX 1080 iChill Black - hybrydowy potwór wydajności
Karta graficzna do działania wymaga wpięcia jednej wtyczki 8-pin. Na jej śledziu znajduje się klasyczny zestaw pięciu wyjść wideo, czyli trzech złączy DisplayPort 1.4 oraz po jednym DVI i HDMI 2.0b. Model już niebawem powinien pojawić się w sprzedaży, jednak producent niestety nie podał jeszcze ceny sugerowanej tego układu. W każdym razie z pewnością będzie ona wyższa od innych GTX-ów 1060, co sprawia, że zakup opisywanej konstrukcji wydaje się być szalonym pomysłem. W końcu system chłodzenia cieczą zdecydowanie bardziej pasuje do najwydajniejszych układów graficznych.