Gigabyte wprowadza trzy płyty główne z Thunderboltem
Interfejs Thunderbolt stworzony przez Intela ma bardzo trudne zadanie. Po pierwsze - musi konkurować z innymi portami pod względem funkcjonalności, a po drugie - musi stanowić konkurencję cenową i być opłacalny. Urządzenia obsługujące nowy standard możemy policzyć na palcach jednej dłoni, a koszt zakupu na przykład kabla dla komputera Apple grubo przekracza akceptowalny poziom. W zamian mamy otrzymać transfer sięgający 10 Gb/s dla dwóch kanałów oraz możliwość zasilania urządzeń do 10W (USB 2.0 dostarcza do 2.5W, zaś USB 3.0 - 4.5W). Jeden kabel ma obsłużyć do siedmiu peryferiów, w tym jednego monitora. Główną zaletą jest również zastosowana wtyczka, która jest o połowę mniejsza od złącza HDMI. Gigabyte najwyraźniej doceniło starania Intela i zorganizowało konferencję PlugFest w Malezji, na której zapowiedziano trzy nowe płyty główne ze wspomnianym interfejsem.
Złącze Thunderbolt ma być ulokowane na tylnej części każdego modelu. Interfejs zakłada połączenie z FDI (Flexible Display Interface), które da możliwość korzystania z wbudowanego układu graficznego Intel HD 4000/2500 oraz prawdopodobnie ze zwykłej karty graficznej (dzięki LucidLogix Virtu MVP). W ostatnim czasie swoje rozwiązanie dla nowego interfejsu pokazał również ASUS, który zaproponował używanie specjalnego modułu podłączanego do płyty głównej. Nie zabrakło również MSI prezentującego swoje nowe cacuszko, czyli model Z77A-GD80 z Thunderboltem.
Źródło: TechPowerUP
Powiązane publikacje

MSI MEG Z790 ACE MAX - nowa płyta główna dla procesorów Intela otrzyma m.in. moduł Wi-Fi 7 oraz Ethernet 5 GbE
65
ASUS odpowiada na zarzuty o niewłaściwe praktyki. Firma będzie uznawała gwarancje w przypadku użycia BIOS-u w wersji beta
45
ASRock N100M oraz N100DC-ITX - producent zaprezentował dwie nowe płyty główne zintegrowane z procesorem Intel N100
24
Intel H610 - powstanie więcej budżetowych płyt głównych obsługujących pamięci DDR5
14