Firefox - Wersja 64-bitowa ze wsparciem dla Silverlight i VOD
Ostatnie wydanie przeglądarki Mozilla Firefox było pod wieloma względami przełomowe. Po wielu miesiącach oczekiwania użytkownicy nareszcie mogą korzystać ze stabilnej edycji 64-bitowej. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj jedynie o zwiększenie możliwości wykorzystania pamięci, ale wykorzystanie mocy obliczeniowej obecnych procesorów, a także zwiększenie bezpieczeństwa. Proces wprowadzania właśnie takiej odsłony przeciągał się z powodu licznych problemów związanych z m.in. przystosowaniem do wersji 64-bitowej popularnych wtyczek. Użytkownicy ognistego lisa nadal mogą korzystać z Adobe Flasha, ale niebawem obsługa zostanie najprawdopodobniej rozszerzona także o Microsoft Silverlight. Ten jest wciąż wykorzystywany w wielu usługach.
VOD nie działa w Chrome? Skorzystaj z Firefoksa.
Firefox w wersji 32-bitowej daje nam największe pole do popisu, przeglądarka ta pozwala bowiem na wykorzystanie nie tylko Flasha, ale również innych wtyczek, w tym Javy i właśnie Silverlight. Twór Microsoftu nie jest już rozwijany, a korporacja od dawna sugeruje, że deweloperzy powinni przejść na HTML5. Nie oznacza to jednak, że technologia ta została kompletnie zapomniana. Wciąż korzysta z niej wiele serwisów VOD, w których możemy oglądać ulubione seriale i filmy. Decyzja Mozilli dotycząca zapewnienia wsparcia dla Silverlight może dziwić, ale jest przemyślana i ułatwia życie wielu użytkownikom – konkurencja od jakiegoś czasu obsługi tej wtyczki nie oferuje.
Google w swoim Chrome nie wspiera już Silverlighta ani Javy – ta firma już dawno temu podjęła decyzję o porzuceniu przestarzałego interfejsu NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface). W efekcie użytkownicy Chrome są na niektórych stronach witani komunikatem o braku odpowiedniej wtyczki. Mogą wtedy sięgnąć po Firefoksa, który nadal ją oferuje. W przypadku wydania 64-bitowego wymaga to dodatkowej pracy, ale najwyraźniej się opłaca. Zaznaczmy jednak, że Mozilla również przygotowuje się do porzucenia NPAPI, wsparcie będzie dostępne do końca przyszłego roku. Wykorzystanie Firefoksa w odsłonie 64-bitowej zapewnia natomiast większą wydajność, a także wyższy poziom bezpieczeństwa: ta odmiana nie jest podatna na ataki na podsystem WOW64, a dodatkowo oferuje lepszą ochronę przy pomocy mechanizmu ASLR.
Firefox jedyną przeglądarką ze wsparciem dla Silverlight.
Przeglądarka tworzona przez fundację i jej pochodne są obecnie jedynymi, które zapewniają wsparcie dla Silverlight. Nie znajdziemy go w Chrome, nie znajdziemy go także w nowym Edge. Czy rok wystarczy na to, aby usługi takie jak Amazon, Netflix czy lokalni dostawcy VOD przenieśli się na HTML5? Nowe technologie webowe nie zawsze spisują się najlepiej, czasami okazują się zbyt wolne lub nie są w stanie zaoferować odpowiednich mechanizmów ochrony danych. Wszystko wskazuje jednak na to, że administratorzy witryn nie będą mieli wyboru.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78