Liczba wykrytych zagrożeń dla MacOS wzrosła o 62 procent
Raport Cybercrime Tactics and Techniques, wydawany co kwartał przez firmę Malwarebytes, wskazuje, że ogólna liczba zagrożeń dla klientów końcowych korzystających z systemu MacOS maleje, a liczba przypadków kryptominingu i oprogramowania typu ransomware opartych na malware jest znacznie mniejsza, niż miało to miejsce w analogicznym okresie poprzedniego roku. Co ciekawe, jest to połączone z jednoczesnym spadkiem ogólnej liczby poprawnie przeprowadzanych ataków na urządzenia użytkowników domowych. W przypadku klientów biznesowych sprawa nie wygląda tak optymistyczne, co tłumaczy się m.in. potencjalne większymi korzyściami z poprawnie wykonywanych ataków.
Najpopularniejszą obecnie formą złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac jest tzw. PCVARK.
Użytkownicy systemu MacOS w poprzednim kwartale zostali poddani nowym typom ataków, wśród których warto wymienić te wykorzystujące oprogramowanie open source do tworzenia backdoorów, kryptomining, a nawet... oparte na plikach wykonywalnych Windowsa. Ponadto ilość skradzionych pieniędzy z wirtualnych portfeli do Bitcoina i Etherium na komputerach Mac oszacowano na 2,3 mln dolarów, po tym jak przestępcy wykorzystali luki w najpopularniejszych aplikacjach tego typu do stworzenia ich alternatywnych wersji obciążonych trojanami. Oprócz backdoorów, twórcy złośliwego oprogramowania i adware'u wykazują zainteresowanie programem MITMProxy opartym na Pythonie, który może być wykorzystywany w atakach typu man-in-the-middle w celu usunięcia zaszyfrowanego SSL i wrażliwych danych z monitorowanego ruchu sieciowego, m.in. w dużych korporacjach.
W MacOS Mojave jednak nie ma nowych GPU AMD Navi
Według przytaczanego raportu liczba wykrywanego złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac wzrosła o 62 proc. w okresie od czwartego kwartału 2018 r., do pierwszego kwartału 2019 r. Największy odnotowany wpływ na ogólną liczby zagrożeń dla użytkowników systemu MacOS był przyrostem rzędu 201 proc. Należy jednak pamiętać, że liczby te, choć monumentalne, świadczą o nikłym zainteresowaniu tą platformą ze strony cyberprzestępców, dlatego też każdy kolejny atak podnosi tę liczbę w dużo większym stopniu, niż ma to miejsce w przypadku Windowsa. Najpopularniejszą obecnie formą złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac jest tzw. PCVARK, który zdegradował w tabeli największych zagrożeń tej platformy oprogramowanie takie, jak MacKeeper, MacBooster i MplayerX.
Powiązane publikacje

Deepfake głosu Marco Rubio wykorzystany w cyberataku na ministrów spraw zagranicznych i gubernatorów poprzez Signala
13
Android 16 z ochroną przed fałszywymi stacjami bazowymi typu IMSI Catcher, ale tylko dla nowej generacji smartfonów
7
WinRAR ma groźną lukę bezpieczeństwa. Sprawdź czy jesteś zagrożony i jak się zabezpieczyć
28
Cloudflare zablokowało atak DDoS, który pobił wszystkie rekordy. 7,3 Tbps. To jak przesłanie 9350 filmów HD w 45 sekund
37