CES 2018: NVIDIA ujawniła projekt Big Format Gaming Displays
Telewizory o dużych przekątnych (55 i więcej cali) oraz rozdzielczości Ultra HD 4K stają się coraz popularniejsze i mowa tutaj zarówno o tradycyjnych panelach LCD jak również OLED. Oczywiście matryce te mają swoje wady, które często dyskwalifikują te produkty jako przeznaczone dla graczy komputerowych, którzy chcieliby podłączyć swojego desktopa do dużego ekranu. Producent kart graficznych, firma NVIDIA, postanowiła zrobić ukłon w stronę tych graczy i podczas konferencji na targach CES 2018 zaprezentowała projekt Big Format Gaming Displays. Co to w ogóle jest? Są to monitory o przekątnej 65 cali oraz rozdzielczości Ultra HD 4K. Ponadto matryce wykorzystywane w BFGD posiadają cechy, które są niespotykane w tradycyjnych telewizorach. Mowa tutaj np. o aktywnym module G-Sync połączonym z odświeżaniem na poziomie 120 Hz.
Podczas konferencji w Las Vegas, NVIDIA oficjalnie poinformowała o wprowadzeniu nowego rodzaju monitorów - Big Format Gaming Displays o rozdzielczości 4K oraz przekątnej 65 cali, ze wsparciem dla technologii HDR i jasnością na poziomie 1000 nitów.
Czym w ogóle jest projekt Big Format Gaming Displays? W gruncie rzeczy chodzi o połączenie zalet dużych telewizorów oraz technologii znanych z gamingowych monitorów. NVIDIA wraz z partnerami: firmami ASUS (Republic of Gamers), Acer (Predator) oraz HP (OMEN) mają zamiar przygotować specjalne monitory, których przekątna ekranu wyniesie bagatela 65 cali, czyli tyle co coraz popularniejsze telewizory. Mają przy tym cechować się rozdzielczością Ultra HD 4K (3840x2160 pikseli) oraz znacząco zmniejszonym czasem reakcji w porównaniu do telewizorów. Nie zabraknie także oficjalnego wsparcia dla technologii HDR (High Dynamic Range). Sama jakość HDR powinna stać na wysokim poziomie, bowiem deklarowana jasność panelu wynosi 1000 nitów. Fani żywych, nieprzekłamanych kolorów także powinni być zadowoleni, bowiem NVIDIA deklaruje 100-procentowe odwzorowanie kinowej przestrzeni DCI-P3. Tak szeroki gamut jest związany z obecnością kwantowych kropek (Quantum Dots) poszerzających przestrzeń barw.
Skoro NVIDIA reklamuje monitory wchodzące w skład Big Format Gaming Displays, to nie może zabraknąć także dwóch innych, istotnych funkcji i technologii. Pierwsza to częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. O ile takie odświeżanie jest dostępne w sporej ilości telewizorów, o tyle żaden z nich nie został sparowany z funkcją NVIDIA G-Sync. We wspomnianych 65-calowych monitorach z kolei będzie również aktywny G-Sync, który zapewni jeszcze lepszą płynność oraz brak niekorzystnego efektu tearingu (rozrywania obrazu). W monitor wbudowany będzie także moduł NVIDIA Shield, dzięki czemu będzie można korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia np. stremowanie materiałów wideo. Wiadomo, że w przeciągu nadchodzącego roku (prawdopodobnie w drugiej połowie 2018 roku) pojawią się trzy takie monitory: ASUS ROG Swift PG65 (zdjęcia poniżej), oraz niezapowiedziane jeszcze oficjalnie modele od Acera oraz HP.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
38
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54