BitDefender Anti-Ransomware - nowa, darmowa aplikacja
Rumuński BitDefender dobrze radzi sobie w świecie oprogramowania zabezpieczającego, a jego silnik skanujący jest wykorzystywany obecnie w wielu różnych aplikacjach, także zupełnie innych producentów. Firma SOFTWIN, która odpowiada za rozwój tego programu poinformowała o wydaniu kolejnego, tym razem zupełnie darmowego narzędzia. BitDefender Anti-Ransomware, bo tak się właśnie ono nazywa, ma za zadanie chronić nas przed jednymi z najbardziej perfidnych i złośliwych szkodników – zagrożenia mające na celu zaszyfrowanie naszych osobistych danych i wymaganie od użytkownika okupu są obecnie prawdziwą plagą, która infekuje dziesiątki tysięcy komputerów z całego świata. Nikogo nie powinno więc dziwić, że przybywa narzędzi nie tyle do łagodzenia skutków ataku, ile do prewencyjnej ochrony przeciwko nim.
Szkodniki takie jak CTB-Locker stanowią coraz większe zagrożenie: szyfrują nasze osobiste dane i wymagają zapłacenia okupu.
Nowa aplikacja jest do bólu prosta i poradzi sobie z nią nawet kompletny laik komputerowy. Instalator zajmujący ledwie kilka megabajtów nie wymaga od nas uwagi, ogranicza się bowiem do przejścia przez minimalistyczny kreator. Program działa od razu po zakończeniu instalacji, sygnalizowane jest to natomiast odpowiednią ikonką w zasobniku systemowym i dodatkowym okienkiem wyświetlanym przez aplikację. Znajdziemy na niej stan ochrony, informacje o aktualnej wersji aplikacji, a także skromne ustawienia obejmujące automatyczny start przy uruchamianiu systemu, minimalizację głównego okna, a także zamykanie do wspomnianego już zasobnika. To wszystko, BitDefender działa w tle i monitoruje procesy.
Skąd aktualizacje? No cóż, do ochrony przed ransomware nie są one potrzebne aż tak, jak w przypadku walki z innymi typami zagrożeń i wykorzystywania antywirusa. Aplikacja ma według producenta chronić nas przed kilkoma rodzinami szkodników w tym m.in. CTB-Lockerem, TeslaCrypt, a także Locky, obejmuje ona także pochodne tych ransomware. Oczywiście ochrona nie obejmuje wszystkich tego typu zagrożeń, a jedynie najpopularniejsze, które atakują najczęściej: jeżeli będziemy mieli nieprzyjemność na nie natrafić, to uświadomimy to sobie po zaszyfrowanych danych osobistych (zdjęciach, dokumentach itp.), a także komunikacie wzywającym nas do zapłacenia okupu za otrzymanie klucza służącego do odszyfrowania. Taka metoda „zarabiania” staje się obecnie coraz popularniejsza, liczba infekcji odnotowywanych na świecie idzie bowiem w dziesiątki tysięcy.
Pobierz BitDefender Anti-Ransomware
Czy warto wykorzystać BitDefendera Anti-Ransomware? Z cała pewnością jego instalacja nam nie zaszkodzi. Nie będzie nas to również nic kosztować, bo producent udostępnia aplikacje bez jakichkolwiek opłat. Może on wzmocnić ochronę naszego komputera, stanowić dodatkową, zautomatyzowaną warstwę ochrony obok posiadanego już antywirusa lub zaawansowanego systemu do monitorowania aplikacji. Przypominamy, że na rynku znajduje się już konkurencyjna, również darmowa aplikacja tego typu, jaką jest Malwarebytes Anti-Ransomware.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78