Asystent Google na Windows i macOS – Nieoficjalny klient popularnej usługi dostępny dla komputerów osobistych
Jestem przekonany, że każdy z naszych czytelników wie, czym jest Asystent Google. Podobnie Apple Siri, Amazon Alexa czy zapomniana Microsoft Cortana, usługa ma na celu wspieranie użytkownika w codziennych czynnościach oraz dostarczanie mu potrzebnych informacji. Narzędzia te usprawniają także rozrywkę, na przykład uruchamiając odtwarzacz muzyczny poprzez komendę głosową. Sęk w tym, że Asystent Google jest dostępny wyłącznie na smartfonach, tabletach oraz inteligentnych głośnikach. W odróżnieniu od Siri aplikacja Google nie działa na komputerach. To najwyraźniej nie spodobało się jednemu z programistów, który postanowił stworzyć specjalną wersję dla systemów Windows oraz macOS.
Na komputerach z systemami Windows i macOS pojawiła się możliwość instalacji usługi Asystent Google. Jest to jednak nieoficjalny sposób i trzeba wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko. Co może pójść nie tak?
Smartfony z dobrą baterią: Dlaczego szybkie ładowanie nie zastąpi w pełni pojemnego akumulatora?
Na początek jedna ważna uwaga. Asystent Google dla platform macOS oraz Windows to ciekawostka, która została opracowana przez niezależnego programistę. Nie mamy więc do czynienia z namaszczonym przez giganta z Mountain View rozwiązaniem, lecz klientem, który nie musi działać do końca poprawnie. Mało tego, jeśli zdecydujemy się wykorzystać w nim swoje konto główne, musimy liczyć się z jego ewentualną blokadą. Narzędzie może bowiem kłócić się z regulaminem usług Google. Myślę jednak, że osoby, które zdecydują się je testować, są świadome ryzyka. Aby rozpocząć zabawę, należy odwiedzić adres projektu w serwisie GitHub.
Smartfony z dobrą baterią: Dlaczego szybkie ładowanie nie zastąpi w pełni pojemnego akumulatora?
Instalacja jest procesem złożonym. Dodatkowo, zachodzi konieczność rejestracji konta Google Cloud oraz rozpoczęcia własnego „projektu”. Tylko w ten sposób uzyskamy możliwość wykorzystania API Asystenta Google. Według pierwszych użytkowników rozwiązanie działa w dużej mierze poprawnie, natomiast należy przygotować się na braki oraz ewentualne błędy. O ile doceniam pracę programisty, o tyle przypuszczam, że Asystent nie trafi na sprzęty z macOS oraz Windows w ciągu najbliższych lat. To smuci, zwłaszcza że Siri działa z powodzeniem na komputerach sygnowanych logo Apple.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78