ASUS sprzedał już 500 milionów płyt głównych. Gratulacje!
Komputer stojący koło naszego biurka (lub na nim) składa się z wielu podzespołów. Żaden zestaw nie uruchomi się lub nie będzie działać poprawnie bez zasilacza, procesora, pamięci operacyjnej, dysku twardego lub... płyty głównej. Nazwa tego komponentu nie wzięła się oczywiście z niczego - element nazywany czasami przez nas jako "mobasek" łączy pozostałe podzespoły i pozwala im na szybką komunikację. Co więcej, jest także pośrednikiem w ich zasilaniu, nie mówiąc już o kontroli nad podstawowymi parametrami. Jak zapewne wiecie, kolejne generacje będą przynosiły kolejne ograniczenia w funkcjonalności płyt głównych, tak jak ma to miejsce od kilku lat. Coraz więcej kontrolerów i układów trafia do procesora, niektóre całkowicie znikają, a jeszcze inne mają marginalne znaczenie dla wydajności i możliwości komputera.
Gratulacje dla producenta płyt głównych cieszących się największą popularnością.
Wybór solidnego produktu jest jednak w dalszym ciągu bardzo ważny i zapewnia nam bezproblemową pracę przez wiele lat. Na rynku znajdziemy setki modeli oferowanych przez mniej lub bardziej znanych producentów - na pewno każdy potrafi wymienić kilka firm zajmujących się produkcją płyt głównych. Ale czy każdy wie które marki walczą o pierwsze miejsce w sprzedaży tychże podzespołów? Już od wielu miesięcy na dwóch czołowych pozycjach znajdują się ASUS oraz Gigabyte.
Różne akcje promocyjne i dobry marketing zapewniają tym dwóm korporacjom największą popularność spośród wszystkich producentów mobasków. ASUS wyszedł jednak na prowadzenie i nazywa się obecnie numerem jeden pod względem światowej sprzedaży płyt głównych - co więcej, ogłoszono właśnie bardzo ważne osiągnięcie wynoszące 500 milionów egzemplarzy. Tak, właśnie tyle płyt głównych udało się sprzedać tajwańskiej firmie do tej pory. Pierwszy model w masowej produkcji zadebiutował w 1989 roku i był to ASUS ISA-386C.
W tym samym roku zaczęła się przygoda opisywanej firmy w małym mieszkaniu w Tajwanie. W 1992 roku podpisano bardzo ważną umowę z Intelem, która pozwoliła na rozwinięcie współpracy i poszerzenie działalności ASUSa. Po drodze były kolejne mniejsze lub większe osiągnięcia, takie jak m.in. prezentacja pierwszej płyty głównej z czarnym laminatem (CUSL2-C Black Pearl, 2001 rok). Więcej informacji na temat historii firmy ASUS znajdziecie pod tym linkiem:
ASUS sprzedał 500 milionów płyt głównych - historia działu firmy
Źródło: ASUS
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37