płyty główne
- 1
- 2
- 3
- następna ›
AMD Ryzen 7 9800X3D - pojawia się coraz więcej zgłoszeń awarii na płytach ASRock. Nabywcy modelu 9950X3D także są narażeni

W lutym informowaliśmy Was o częstych awariach chipów AMD Ryzen 7 9800X3D, z czego znaczna ich część miała miejsce, gdy procesor zamontowany był na płycie głównej od firmy ASRock. Producent ten wypuścił nawet specjalną aktualizację BIOS-u mającą rozwiązać ten problem, ale wygląda na to, że leży on gdzie indziej. W sieci przybywa kolejnych niepokojących doniesień w tej sprawie. Okazuje się, że nawet nabywcy modelu 9950X3D wcale nie mogą spać spokojnie.
ASRock wypuścił nową aktualizację BIOS-u, która ma rozwiązać problemy z procesorami AMD Ryzen 7 9800X3D

Jak informowaliśmy wczoraj (25 lutego), w ostatnim czasie na Reddicie pojawiło się sporo doniesień informujących o wystąpieniu awarii procesorów AMD Ryzen 7 9800X3D. Problem dotyczy w sposób szczególny posiadaczy płyt głównych ASRock. Potwierdzają się początkowe przypuszczenia, że za awarie może być odpowiedzialna określona wersja BIOS-u. Firma ASRock opublikowała właśnie aktualizację, która ma usunąć ten problem.
AMD Ryzen 7 9800X3D - pojawiło się sporo przypadków awarii procesorów na płytach głównych firmy ASRock

Choć Internet zdominowały ostatnio problemy z kartami graficznymi NVIDII, to nie brakuje ich także w przypadku innego sprzętu. Mowa tutaj o procesorach AMD Ryzen 7 9800X3D, które mają tendencję do ulegania awariom na płytach głównych firmy ASRock. Choć są też doniesienia o podobnych przypadkach na płytach innych producentów, to większość z nich dotyczy sprzętu tajwańskiego producenta. Na szczęście problem może ograniczać się do BIOS-u.
ASUS oferuje rekompensaty osobom z kartami uszkodzonymi przez mechanizm Q-Release Slim. Niestety tylko w Chinach

Mechanizm Q-Release Slim to nowe rozwiązanie, które ASUS stosuje w swoich płytach głównych. Jego zadaniem jest ułatwienie montażu kart graficznych w złączu PCIe, jednak wiele wskazuje na to, że nie w pełni spełnia swoją funkcję. Jakiś czas temu w sieci pojawiły się doniesienia o przypadkach uszkodzonych konektorów na GPU, które można powiązać z nowym mechanizmem. Coś z pewnością jest na rzeczy, bo ASUS zaproponował rekompensatę użytkownikom z Chin.
ASUS zaprezentował następców standardu BTF, gdzie pozbędzie się wtyczek EPS do zasilania procesora i 24-pin ATX

Choć już przy okazji EHA Tech Tour informowaliśmy was o wprowadzeniu przez firmę ASUS nowej iteracji standardu BTF 2.0, teraz wiemy, że przedsiębiorstwo idzie o krok dalej, prezentując kolejny etap rewolucji w płytach głównych. Standard BTF 3.0 całkowicie eliminuje klasyczne przewody zasilające, zastępując je jednym 50-pinowym gniazdem, a także uwalnia zasilacze ATX od konieczności dostarczania napięć 5 V i 3,3 V. Przyjrzyjmy się bliżej tym przełomowym zmianom.
Intel B860, AMD B850 oraz AMD B840 - nadchodzą nowe płyty główne z tanimi chipsetami dla niższych segmentów cenowych

Wielu producentów sprzętu komputerowego pracuje obecnie nad niżej pozycjonowanymi płytami głównymi dla procesorów Intel Core Ultra 200K oraz AMD Ryzen 9000. Będą to rozwiązania bazujące głównie na chipsetach B860, B850 oraz B840. Tego typu propozycje zaoferują niższą liczbę linii PCIe, niższe taktowanie pamięci DDR5 czy gorsze sekcje zasilania, jednak będą miały bardziej mainstreamowy charakter niż płyty, które już znajdują się na rynku.
ASUS nie wprowadzi na razie do sprzedaży płyt głównych Z890 z ukrytymi złączami. Nie oznacza to jednak porzucenia pomysłu

Płyty główne z oznaczeniem BTF to wciąż bardzo świeża propozycja. Ich wyróżnikiem jest to, że praktycznie wszystkie złącza umiejscowione są na spodzie laminatu. Koncepcyjna wersja tego typu sprzętu z chipsetem Z890 została zaprezentowana przez ASUS podczas targów Computex 2024. Jak wynika z niedawnej wypowiedzi przedstawiciela tajwańskiej firmy, na razie wycofano się niestety z pomysłu wypuszczenia na rynek takich płyt głównych.
MSI MEG X870E Godlike, MSI MPG X870E Carbon WiFi, MSI MAG X870 Tomahawk WiFi - nowe płyty główne dla procesorów Granite Ridge

Płyty główne dedykowane desktopowym procesorom AMD Ryzen 9000 nie ukazały się w dniu ich premiery. Z racji, że jednostki Granite Ridge wykorzystują złącze AM5, producenci płyt nie musieli spieszyć się z wypuszczeniem nowych modeli. Sprzęt tego typu w końcu jednak zadebiutował. Jedną z firm, które wypuściły swoje propozycje jest oczywiście MSI. W tym przypadku można liczyć na kilka modeli, ale flagową propozycją jest MEG X870E Godlike.
Płyty główne z chipsetem Intel Z890 będą używały profilu Intel Default Settings. Ma to wyeliminować ryzyko niestabilności CPU

Intel mierzy się nadal z problemem degradacji procesorów Raptor Lake i Raptor Lake Refresh, który jest efektem niedopracowanego mikrokodu. Choć prowadzona jest bezpłatna wymiana uszkodzonych CPU, to sprawa ta położyła się cieniem na wizerunku firmy. Podejmowane są kroki, które mają zapobiec wystąpieniu podobnych problemów w przypadku jednostek Arrow Lake. Jednym z nich jest zastosowanie profilu Intel Default Settings w płytach głównych Z890.
PCIe Q-Release Slim i EZ PCIe Release zaprezentowane na materiałach wideo. Rozwiązania upraszczają mocowanie GPU

Powszechnie wykorzystywany obecnie mechanizm mocowania kart w slocie PCIe ma już wiele lat. Stosunkowo rzadko zdarzają się z nim poważniejsze problemy, jednak wkrótce może on zostać zastąpiony przez nowsze rozwiązania. Nowe mechanizmy PCIe Q-Release oraz EZ PCIe Release mają uprościć proces mocowania GPU. Propozycje trafią przynajmniej do niektórych płyt głównych ASUS-a i MSI, które przeznaczone są do nowych procesorów Intela oraz AMD.
ASUS wprowadza do oferty płyt główne z chipsetem X870E i X870 dla procesorów AMD Ryzen 9000. Jest kilka ciekawych rozwiązań

Chociaż premiera nowych procesorów z serii AMD Ryzen 9000 jest już za nami, a w niedalekiej przyszłości pojawią się jednostki z dodatkową pamięcią 3D V-Cache, to obecnie na rynku nie ma jeszcze nowych płyt głównych dedykowanych tej generacji CPU. Sytuacja jednak powoli się zmienia. Podczas targów Gamescom 2024 ASUS przedstawił specyfikację nowych modeli płyt głównych z chipsetami X870E i X870, w tym z serii ROG Crosshair, ROG Strix, TUF Gaming, ProArt i Prime.
MSI wprowadza do płyt głównych nowe funkcje. Możliwe będzie aktywowanie profili EXPO z poziomu systemu operacyjnego

Jesteśmy już o krok od premiery desktopowych procesorów AMD Ryzen 9000. Aktualizacje BIOS-u wprowadzające wsparcie dla tych jednostek na płytach głównych z gniazdem AM5 są zatem już tylko kwestią czasu. Pracuje nad tym oczywiście także firma MSI, czyli jeden z najpopularniejszych producentów tego typu sprzętu. Nowy BIOS będzie posiadał szereg zapowiadanych wcześniej przez AMD funkcji, w tym możliwość aktywacji profili EXPO z poziomu systemu operacyjnego.
Intel Arrow Lake-S - płyty główne dla nowych procesorów mogą otrzymać dwa warianty mechanizmu ILM

Podstawka LGA 1700, z której korzystają procesory Intel Alder Lake, Raptor Lake i Raptor Lake Refresh, posiada pewne niedoskonałości. Problemem jest mechanizm mocujący ILM (Independent Loading Mechanism), który przyczynia się do wyginania procesorów, pogarszając ich kontakt z chłodzeniem. Jest szansa, że to się częściowo zmieni w przypadku jednostek Arrow Lake. Według najnowszych informacji, nowe płyty główne zaoferują bowiem dwa rodzaje ILM.
Intel znalazł błąd w algorytmach eTVB, który przyczynia się do niestabilności procesorów Core 14. generacji. Choć to nie koniec

Od czasu pojawienia się w sieci pierwszych informacji o niestabilnej pracy procesorów Intel Core 14. generacji w grach (zwłaszcza w tych najwyżej pozycjonowanych), producenci płyt głównych, pod naciskiem Intela, wydali nowe BIOS-y z oznaczeniami Intel Default Settings oraz Intel Baseline. Jak się później okazało, te drugie miały niewiele wspólnego z ustawieniami proponowanymi przez producenta. Przedsiębiorstwo z Santa Clara jednak nadal bada zaistniałą sytuację, co doprowadziło niedawno do odkrycia...
ASUS potrafi sporo policzyć sobie za naprawy serwisowe. Doświadczył tego pewien użytkownik z Kanady

Naprawa sprzętu w oficjalnych punktach serwisowych firm technologicznych jest zwykle bardzo kosztowna. Proponowane kwoty często nie mają jednak uzasadnienia. Przekonał się o tym Kanadyjczyk, który stwierdził uszkodzenie złącza 16-pin w swojej karcie GeForce RTX 4090. Serwis ASUS-a zażyczył sobie za "naprawę" konektora absurdalnej kwoty. Gdyby nie dociekliwość i determinacja użytkownika, sprawa nie doczekałaby się raczej szczęśliwego zakończenia.
Intel w oficjalnym oświadczeniu koryguje informacje dotyczące domyślnych profili zasilania procesorów Core i9

Wszystko wskazuje na to, że zamieszanie wokół stabilności najwyżej pozycjonowanych procesorów Intel w grach będzie miało swój ciąg dalszy. Choć problemy zostały już wstępnie zdiagnozowane, to sporo niejasności panuje wokół zalecanych profili zasilania, które mają wyeliminować problem. Okazuje się bowiem, że profil uznawany wcześniej za sugerowany przez Intel, w rzeczywistości nim nie jest. Amerykańska firma wyjaśniła sprawę w oficjalnym oświadczeniu.
Intel prosi producentów płyt głównych o zmianę domyślnych ustawień BIOS-u. Sprawa ma związek z niestabilnością procesorów

Osoby korzystające z procesorów Core i9 z generacji Raptor Lake i Raptor Lake Refresh mają problemy ze stabilnością swoich jednostek w niektórych grach. Problem jest na tyle poważny, że sprawę od pewnego czasu bada sam Intel. Wiele wskazuje na to, że jedną z przyczyn są wyśrubowane parametry pracy tych CPU, czemu sprzyjają określone ustawienia w BIOS-ie. Amerykańska firma wystosowała apel do producentów płyt głównych o zmianę domyślnych wartości.
Intel twierdzi, że do niestabilności procesorów Core i9 w grach przyczynili się znacząco producenci płyt głównych

Od dłuższego czasu procesory Intel Core i9 z generacji Raptor Lake i Raptor Lake Refresh miewają problemy ze stabilnością w grach. Może to przejawiać się na przykład w komunikatach o błędach oraz nagłym zamknięciu gry. Firma Intel w ostatnich miesiącach musiała borykać się z dużą liczbą zwrotów najwyżej pozycjonowanych procesorów. Przedsiębiorstwo wystosowało do producentów płyt głównych komunikat, w którym omawia możliwe przyczyny problemu.
MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi - niektóre płyty główne są obarczone wadą fabryczną. Firma MSI oficjalnie odniosła się do sprawy

Od kilku miesięcy w sieci można znaleźć sporadyczne doniesienia na temat problemów technicznych z niektórymi płytami głównymi MSI. Dotyczą one przede wszystkim modelu MAG Z790 Tomahawk WiFi. Oczywiście w przypadku każdego producenta zdarzają się wadliwe egzemplarze, jednak okazuje się, że w tym przypadku problem jest nieco poważniejszy. Firma MSI postanowiła odnieść się do tej kwestii w opublikowanym właśnie oświadczeniu.
AMD X870E - w sieci pojawiły się pierwsze przecieki na temat nowego chipsetu dla procesorów Ryzen 8000

Jakiś czas temu informowaliśmy o przeciekach dotyczących nadchodzących procesorów AMD Ryzen 8000 z rodziny Granite Ridge, które miałyby obsługiwać standard USB 4.0. Warto dodać, że niektóre z tych modeli są podobno już w masowej produkcji. Teraz jednak pojawiły się nowe informacje na temat następcy chipsetu X670E, a mianowicie nadchodzącego układu X870E. Sprawdźmy zatem, co przygotowuje dla nas amerykańska firma.
Płyty główne Gigabyte już wkrótce ze wsparciem dla modułów pamięci o pojemności 64 GB. Wystarczy aktualizacja BIOS-u

W branży pamięci RAM dokonuje się nieustanny postęp. Jeszcze niedawno użytkownicy komputerów mogli pomarzyć o modułach 32 GB, a teraz znajdują one coraz więcej nabywców. Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się także pamięci o bardziej nietypowej pojemności, czyli 24 GB i 48 GB. Firma Gigabyte zapowiedziała z kolei oficjalnie wprowadzenie wsparcia dla modułów, które oferują aż 64 GB. Jednym z pierwszych producentów mających je w ofercie jest Kingston.
ASRock Phantom Gaming Z790 Series - nowe płyty główne dedykowane procesorom Raptor Lake Refresh

Premiera nowych procesorów wiąże się zazwyczaj z premierami płyt głównych. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy CPU wykorzystują starsze gniazda. Procesory Intel Core 14. generacji bazują na złączu LGA 1700, które ma już niemal dwa lata. Nie przeszkadza to producentom sprzętu, na rynek trafiają bowiem kolejne płyty główne. Tak jest też w przypadku ASRock i serii Phantom Gaming Z790. Z nowych modeli ucieszą się zwłaszcza mainstreamowi klienci.
ASUS ROG Maximus Z790 Formula i ASUS ROG Strix Z790-F Gaming WIFI II - opublikowano zdjęcia nowych płyt głównych

ASUS ma w swojej ofercie bardzo szeroką gamę płyt głównych. Regularnie dodaje do niej także nowe produkty. Niedawno pisaliśmy o ASUS ROG Maximus Z790 APEX Encore, który skierowany jest przede wszystkim do osób lubujących się w podkręcaniu. Teraz w sieci pojawiły się zdjęcia dwóch innych płyt głównych, czyli ASUS ROG Maximus Z790 Formula i ASUS ROG Strix Z790-F Gaming WIFI II. Sprzęt dedykowany jest przede wszystkim procesorom Intel Raptor Lake Refresh.
ASUS ROG Maximus Z790 Dark Hero i inne - zaprezentowano płyty główne przygotowane z myślą o procesorach Raptor Lake Refresh

Nadchodzące procesory z serii Raptor Lake Refresh będą kompatybilne z dotychczasowymi płytami głównymi Intela z gniazdem LGA 1700, choć konieczna będzie aktualizacja BIOS-u. Firma ASUS postanowiła wprowadzić na rynek nowe modele płyt głównych, które oferują natywne wsparcie dla tych CPU. Podczas Gamescom 2023 zaprezentowano ASUS ROG Maximus Z790 Dark Hero, ASUS ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II oraz ASUS TUF Gaming Z790-PRO WIFI.
AMD Ryzen 8000 ma otrzymać wsparcie dla standardu USB 4. Nowa generacja płyt głównych otrzyma kolejne możliwości

Dwa dni temu pisaliśmy o tym, że CEO AMD, dr Lisa Su jest obecnie na Tajwanie i oprócz odebrania honorariów, przyjechała wraz z zarządem w sprawach biznesowych. Jak się okazuje oprócz wizyty w TSMC i firmie Pegatron, CEO miała odwiedzić również przedsiębiorstwo ASmedia i Xiangshuo. Może to oznaczać, że Advanced Micro Devices szykuje się do wprowadzenia standardu USB 4, które ma być odpowiedzią na konkurencyjny standard Intela: Thunderbolt 4.
Firmware 271 płyt głównych GIGABYTE ma backdoora, który stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników

Choć luki w oprogramowaniu to coś, z czym w czasach Internetu mamy do czynienia praktycznie na co dzień, to czasami są one powiązane z określonym sprzętem komputerowym. W takich sytuacjach stanowią jeszcze większe zagrożenie. Według najnowszych doniesień, płyty główne GIGABYTE posiadają backdoora, który naraża użytkowników aż 271 modeli urządzeń. Obejmuje to zarówno sprzęt przeznaczony pod procesory Intela, jak i AMD.
ASUS i ASRock zaprezentowali płyty główne wyposażone w chipset A620. Poznaliśmy również ceny niektórych modeli

Platforma AM5 nie miała łatwego startu. Wysokie ceny płyt głównych X670 oraz pamięci DDR5 skutecznie ograniczyły zainteresowanie w dniu premiery. Kilka tygodni później do sklepów trafiły tańsze jednostki wyposażone w chipset B650, jednak wielu graczy wciąż uznawało je za niewłaściwie wycenione. Tajwańczycy zaprezentowali dziś nowe płyty główne, które skierowane są do najmniej wymagających użytkowników. Poznaliśmy także ceny modeli oferowanych przez markę ASUS.
Dostawy płyt głównych dużo niższe niż przed rokiem. Najwięksi producenci znacząco tną podaż

Nie jest wielką tajemnicą, że gospodarka światowa odczuwa oznaki znaczącego spowolnienia. Przekłada się to bezpośrednio na sektor sprzętu komputerowego, gdzie spada zapotrzebowanie na nowe komponenty. Właśnie poznaliśmy dane za 2022 rok, obejmujące liczbę dostarczonych na rynek płyt głównych i nie są one optymistyczne. ASUS, GIGABYTE, MSI i ASRock odnotowały pokaźne spadki, co z pewnością przełoży się na wyniki finansowe tych firm.
MSI ogłasza kompatybilność swoich płyt głównych z modułami pamięci RAM o nietypowej pojemności 24 GB i 48 GB

Micron zapowiedział niedawno wprowadzenie na rynek pamięci RAM o nietypowej pojemności 24 GB i 48 GB. Kwestią czasu było pojawienie się pierwszych firm, które zapowiedzą wsparcie dla tych modułów na swoich płytach głównych. Jednym z liderów w tym zakresie jest MSI, które ogłosiło pełną zgodność nietypowej pamięci z płytami głównymi opartymi na chipsetach Intel z serii 600 oraz 700.
ASUS Z690 PRIME - pierwsze spojrzenie na nową serię tanich płyt głównych dla procesorów Intel Alder Lake

Prezentacja procesorów Intel Alder Lake to kwestia już tylko kilku dni. Do zakupu tych procesorów z pewnością przygotowują się wszyscy komputerowi entuzjaści, bowiem przyrost wydajności i mnogość nowych rozwiązań zapowiadają największy przełom w ofercie Niebieskich od kilku ładnych lat. O samych chipach wiemy już prawie wszystko, a lada moment także płyty główne z chipsetem Z690 nie będą kryły przed nami tajemnic. Dotychczas pisaliśmy o kilku high-endowych modelach, a teraz przychodzi czas...
Intel wycofuje się z gniazda zasilania ATX12VO? Płyty główne z chipsetem Intel Z690 dostaną klasyczne złącze 24-pin

Kilka tygodni temu w sieci pojawiły się doniesienia, jakoby Intel chciał wymusić na producentach płyt głównych przejście na nowy standard zasilania ATX12VO. Miałby on obowiązywać od debiutu hybrydowych procesorów Alder Lake. Co daje nam nowy format złącza? W założeniach uchodzi on za bardziej nowoczesny, odpowiadający na faktyczne zapotrzebowanie dzisiejszych komponentów. Zakłada on porzucenie linii 3,3 V i 5 V i całkowite przejście na linię 12 V. Mimo mniejszej liczby przewodów i wyższej energooszczędności...
Płyty główne z chipsetem A520 obsłużą CPU Vermeer i APU Cezanne

Za nami premiera niskobudżetowych płyt głównych AMD z podstawką AM4, opartych na chipsecie A520, następcy A320. Są to konstrukcje, w których zabrakło – względem chipsetów B550 i X570 – obsługi PCI-Express 4.0, stworzone z myślą o procesorach Ryzen z serii 3000 (Matisse i Matisse Refresh) i APU Ryzen 4000G (Renoir). Płyty główne A520 przeznaczone są dla mniej wymagających użytkowników i nie pozwalają na podkręcanie CPU. Jak się jednak okazuje, to nie znaczy, że nie są przyszłościowym wyborem,...
AMD A520 - ASRock szykuje płyty główne z tanim chipsetem

Mimo, że tani chipset A520 nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany przez firmę AMD, to do sieci trafiają różnego rodzaju przecieki o planowanych płytach głównych z myślą o (naj)słabszych procesorach. Wszak do budżetowego CPU raczej mało który użytkownik dobierze układ z wyższej półki cenowej. Zamiast płyty głównej B550 lub X570, będzie chciał zaoszczędzić i zdecydować się na tanią konstrukcję opartą na AMD A520. Układy będą, rzecz jasna, gorzej wyposażone i mają obsługiwać...
Koronawirus - duże spadki dostaw kart graficznych i płyt głównych

Temat koronawirusa jest tak bardzo "wałkowany" przez inne media, że większość ludności w Polsce jest już zapewne ekspertami od zaopatrzenia i leczenia. Jak dobrze wiecie, COVID-19 obejmuje obecnie swoim zasięgiem już ponad 160 krajów i odbija się na światowej gospodarce. Cierpi nie tylko rynek akcji. Bitcoin i inne kryptowaluty także zaczęły gwałtowanie tracić na wartości, a ponieważ ludzie bardziej martwią się o swoje dobre samopoczucie i niezbędne rzeczy (jak np. papier toaletowy ;)), sensowne...
ASRock przygotowuje płyty główne z chipsetami H470, Z490 i W480

Za kilka miesięcy zadebiutują nowe procesory Intela, które fakt faktem nie będą się wiele różnić względem poprzednio wydanych jednostek. Otrzymamy maksymalnie 10-rdzeniowe chipy oparte na dobrze znanej architekturze, które jednak wymagać będą nowych płyt głównych z nowym gniazdem oraz różnymi układami logiki. Choć brakuje jeszcze dokładnych informacji, jak dokładnie wyglądać będzie platforma pod nowe procesory Intel Core, to do sieci i tak przedostały się już przecieki na temat nadchodzących...
Wojna cenowa USA-Chiny: podzespoły PC na razie nie podrożeją

Rynek elektroniki użytkowej jest w dużej mierze uzależniony od Chin. Jeśli chodzi o segment PC, to produkowane (oraz importowane stamtąd) są tam między innymi karty graficzne, płyty główne, obudowy, jak również akcesoria dla graczy. W maju tego roku Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe, warte 200 miliardów dolarów cła na tego typu produkty z Państwa Środka. W miniony piątek 20 września odbyły się rozmowy między przedstawicielami rządu amerykańskiego i chińskiego. Podjęto ostatecznie decyzję,...
- 1
- 2
- 3
- następna ›
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!