Android będzie monitorował zainstalowane aplikacje w telefonie
Sklepy z aplikacjami, które są tworzone i dystrybuowane dla konkretnego systemu operacyjnego mają dwie podstawowe zasady – sklep zbiera całe oprogramowanie w jednym miejscu, dzięki czemu użytkownik może bezproblemowo przeglądać i instalować dowolne programy z jednego miejsca, druga podstawowa funkcja to bezpieczeństwo. Program nim pojawi się w sklepie przechodzi długą drogę weryfikacji, która ma za zadanie wychwycić w kodzie programu wszelkie niejasności i nie dopuścić, aby do oficjalnego sklepu przedostało się szkodliwe oprogramowanie. System Android w porównaniu do systemów Windows Phone oraz iOS jest systemem otwartym i istnieje możliwość instalowania aplikacji z innych, nieoficjalnych źródeł. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż nie wiemy co w takim oprogramowaniu może się kryć i instalację wykonujemy tylko na własne ryzyko.
Google będzie już niedługo pomagać użytkownikom, którzy instalują oprogramowanie ze źródeł trzecich, gdyż w nie dalekiej przyszłości (data niepotwierdzona) Android otrzyma nową funkcję monitorowania aplikacji w czasie rzeczywistym. Funkcja będzie działała na podobnej zasadzie jak wszystkim znane skanery antywirusowe. Oprogramowanie, które ma być niejako rozszerzeniem do VerifyApps będzie skanować aplikację przed jej zainstalowaniem telefonie i za każdym razem, kiedy będziemy chcieli ją uruchomić.
Jednym słowem Android doczeka się wbudowanego oprogramowania „antywirusowego”. Czy to rozwiązanie okaże się skuteczne? To okaże się z czasem, pewne jest jednak to, że urządzenia mobilne mogą krócej pracować na baterii – skanowanie aplikacji za każdym razem wymaga użycia mocy obliczeniowej procesora, co wiąże się naturalnie z zapotrzebowaniem energii.
Antywirus w Androidzie? Czy to konieczne rozwiązanie?
Źródło: Google
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
5
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
17
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
30
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24