AMD prezentuje interfejs DockPort na filmie promocyjnym
Posiadanie popularnego złącza w garści to zapewne jedno z marzeń każdego producenta - nie chodzi tutaj tylko o możliwość kreowania rynku i ustalania standardów "pod siebie", ale również o opłaty licencyjne, które mogą przynieść niezłe zyski do budżetu danej korporacji. Od dłuższego czasu Intel próbuje poszerzyć grono urządzeń korzystających z portu Thunderbolt, jednak producenci niezbyt chętnie sięgają po rozwiązanie "Niebieskich" z kilku względów. Główną przyczyną jest tutaj oczywiście opłata za instalację modułu, która kilkukrotnie przewyższa koszt stosowania na przykład USB 3.0. Nic nie wskazuje na to, aby Intel w najbliższym czasie poluzował zasady korzystania z Thunderbolta, więc udział tego złącza i jego popularność wciąż będą stały na niskim poziomie - zupełnie inaczej do sprawy podchodzi konkurencyjne AMD, jakie ma w zanadrzu technologię DockPort, czyli nic innego jak kolejny standard interfejsu łączącego wiele urządzeń.
Czym więc różni się rozwiązane proponowane przez producenta kart graficznych Radeon? Otóż, technologia AMD jest znacznie tańsza w implementacji (nie ma żadnego porównania do Thunderbolta), a możliwości DockPort nie są wcale tak małe jak mogłoby się wydawać. Interfejs od AMD ma zostać całkowicie ukończony w drugim kwartale 2014 roku, a wcześniejsza jego akceptacja przez VESA pozwoli na szybką implementację w wielu urządzeniach mobilnych. AMD DockPort to nic innego jak transmisja danych USB 3.0 przy wykorzystaniu gniazda DisplayPort - pozwoli to producentom na połączenie prawie wszystkich peryferiów z tabletem lub innym urządzeniem macierzystym. Twórca standardu opublikował kilka dni temu film przedstawiający możliwości nowego interfejsu w codziennych zastosowaniach.
Każdy chce mieć swój standard - tym razem AMD będzie próbowało zawojować rynek swoim DockPortem przeznaczonym dla tabletów i nie tylko.
Źródło: AMD
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4