Oficjalne porównanie wydajności FX-8150 do konkurencji
W interesie każdego producenta jest jak najlepsza prezentacja nowego produktu, zwykle skutkująca wyższymi wynikami sprzedaży, które z kolei przekładają się na wpływy do firmowej kasy. Nie dziwi więc fakt, że producenckie przedpremierowe testy mają swoją specyfikę, często pokrętną i wzbudzającą uśmiech politowania ze względu na nieudolne marketingowe chwyty. Ciekawym sposobem na promocję są także wykresy przedstawiające wydajność, na których skala jest dostosowana tak, żeby wynik o 5% lepszy wyglądał jak słupek dwukrotnie wyższy od tego przedstawiającego wydajność konkurencji. Wspomniane testy „firmowe” zwykle są mniej lub bardziej finezyjnym wciskaniem kitu i choć ciężko w takich sytuacjach o obiektywizm, to trzeba przyznać, że niżej prezentowane slajdy z Bulldozerami nie są tak surrealne, jakby na to wskazywało ich pochodzenie.
Prezentacja Advanced Micro Devices przybliżająca wydajność nowych procesorów z serii FX niezaprzeczalnie posiada standardowe przesłanie w stylu „we're better”, ale nie jest to czysta gloryfikacja Zambezi. AMD porównało ośmiordzeniowego Bulldozera z procesorami Intel Core i5 i i7 w różnych zastosowaniach, wymagających większej lub mniejszej liczby rdzeni. W teście wykorzystano flagowy model konkurencji i7-980X i dwa trochę bardziej popularne CPU Sandy Bridge w postaci i5-2500 i i7-2600 w wersjach z odblokowanymi mnożnikami. Procesory porównywano między innymi w WinRAR 4, X.264 (pass2), Handbrake, 7zip, ABBYY OCR10, wPrime 32M i innych aplikacjach, również takich, które wykorzystują posiadaną przez FX'y instrukcję FMA4. Choć zdarzają się przypadki gdzie FX-8150 przegrywa z niektórymi z konkurentów, to całość należy jak zawsze traktować z dystansem. Poza oficjalnymi (nareszcie) porównaniami potencjału, ze slajdów wynika jeszcze jeden fakt, mianowicie cena, która została tym samym potwierdzona i wynosi 245 dolarów dla najwyższego modelu.
Ośmiordzeniowy FX-8150 w większości gier pokonuje dwunastowątkowego i7-980X, choć różnice są nieznaczne.
Porównanie Bulldozera do Sandy Bridge w aplikacjach wielowątkowych.
Różnica wydajnościowa wynikająca z posiadania odpowiednich instrukcji w aplikacjach, którym AMD wróży świetlaną przyszłość.
Prezentacja potencjału modułowych procesorów FX ujawniającego się wraz ze wzrostem rozdzielczości.
OC czyli to co tygryski lubią najbardziej. W procesorach AMD FX wzrost taktowań przekłada się na realny wzrost wydajności.
Rozbudowana autorska aplikacja AMD OverDrive, która pozwoli na wiele tak w kwestii kontroli jak i zmiany parametrów pracy.
Konsekwencje zastosowania trybu Turbo Core, który w Bulldozerach jest już kolejną generacją technologii zwiększającej taktowania.
Koszta budowy platformy opartej o FX-8150 i Core i7-980X do których nawiązywał pierwszy, gamingowy slajd.
Zmiany zachodzące na rynku w kontekście wyboru cenowego pułapu nowego komputera.
Podział użytkowników na trzy kategorie w zależności od wymagań jakie stawiają oni przed sprzętem.
Krótka specyfikacja i ceny trzech modeli, które jako pierwsze trafią na rynek. Ceny mają być odpowiedzią na potrzeby klientów zobrazowane w dwóch poprzednich slajdach.
Specyfikacja rozbudowanej rodzinki opartej o architekturę Bulldozer.
Ogólne porównanie procesora serii FX z błękitną konkurencją z naciskiem na wskazanie różnic.
Wprawdzie ma to wpływ chyba tylko na samopoczucie, ale … fakt, tak właśnie jest.
Źródło: DonanimHaber
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7