Nowy wirus chowający się w rejestrze systemu Windows
Ilość wirusów komputerowych przyprawia ekspertów od bezpieczeństwa o niezły ból głowy i cyberprzestępcy praktycznie prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań. W przeszłości przerabialiśmy wirusy ukrywające inne złośliwe oprogramowanie, a swego czasu prawdziwą zmorą były pliki znajdujące się w BIOSie bądź w sektorach rozruchowych systemu operacyjnego. Oprogramowania antywirusowe posiadają obecnie bardzo rozbudowane sygnatury i powszechnie znane zagrożenia są przez nie praktycznie od razu wyłapywane i eliminowane nim jeszcze zdołają wyrządzić szkodę. Niestety cyberprzestępcy są o jeden krok do przodu i zazwyczaj mija trochę czasu nim nowe zagrożenie zostanie zbadane i zneutralizowane. Wygląda na to, że pojawił się nowy rodzaj wirusów komputerowych, które potrafią ukrywać się w... rejestrze systemowym.
Na tego typu oprogramowanie natrafiła firma ESET. Wirus działa w dość ciekawy i oryginalny sposób. Na samym początku w kluczu HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run (bądź innym, w zależności od wersji wirusa) ładowany jest odpowiedni skrypt startowy, który pobiera kolejny i ponownie jest ładowany do systemowego rejestru. Zadaniem drugiego skryptu jest odkodowanie specjalnego ciągu znaków. Ten odkodowany ciąg staje się plikiem o rozszerzeniu .dll, w którym znajduje się faktyczne złośliwe oprogramowanie. Jeżeli wykonalibyśmy skan antywirusem, to możliwe, że ten plik zostałby znaleziony i naturalnie usunięty, jednak w rejestrze systemowym nadal znajdują się dwa poprzednie skrypty, które mogą ponownie utworzyć wspominaną bibliotekę. Aby było zabawniej klucze utworzone przez wirusa nie są widoczne w standardowym narzędziu Regedit.
Jak się przed tym bronić?
Oprogramowanie antywirusowe głównie skanuje dysk twardy w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania, pomijając rejestr. W tym celu polecamy pobrać i zainstalować aplikację, która potrafi bezpośrednio wykonać skanowanie systemowego rejestru, najlepiej jeszcze przed załadowaniem systemu operacyjnego. Przed wykonaniem skanowania należy obowiązkowo wykonać kopię zapasową naszych danych.
Źródło: Malware don't need Coffee
Powiązane publikacje

Android 16 z ochroną przed fałszywymi stacjami bazowymi typu IMSI Catcher, ale tylko dla nowej generacji smartfonów
7
WinRAR ma groźną lukę bezpieczeństwa. Sprawdź czy jesteś zagrożony i jak się zabezpieczyć
28
Cloudflare zablokowało atak DDoS, który pobił wszystkie rekordy. 7,3 Tbps. To jak przesłanie 9350 filmów HD w 45 sekund
37
Cyberprzestępcy chcą sprawić, że sam się z nimi skontaktujesz. Nowe oszustwo opiera się na reklamach w Google
19