Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Nowa procedura testowa dla laptopów z układami Ice Lake i Zen 2

Damian Marusiak | 03-11-2019 11:00 |

Nowa procedura testowa dla laptopów z układami Ice Lake i Zen 2W sierpniu Intel oficjalnie ujawnił procesory 10 generacji dla sektora mobilnego, w skład którego wchodzą obecnie dwie różne serie - Comet Lake-U oraz Ice Lake-U. Pierwsza rodzina wykorzystuje w dalszym ciągu usprawiony, 14 nm proces technologiczny. Największą różnicą jest wprowadzenie po raz pierwszy 6-rdzeniowego i 12-wątkowego układu z TDP na poziomie zaledwie 15W. Druga rodzina to Ice Lake, czyli od dawna wyczekiwane procesory wykorzystujące nową, 10 nm litografię oraz znacznie usprawnioną mikroarchitekturę Sunny Cove. Dodatkowo na horyzoncie pojawiają się nowe APU od AMD o nazwie Renoir, które z kolei przejdą na 7 nm proces technologiczny oraz mikroarchitekturę Zen 2, będącą istotnym usprawnieniem w stosunku do pierwszej generacji. Te wszystkie nowości stały się podstawą do przygotowania nowej metodologii testów dla ultrabooków, urządzeń konwertowalnych oraz zwykłych laptopów multimedialnych. Będą nowe gry i jeszcze więcej programów.

Autor: Damian Marusiak

Dotychczas tą bardziej dopieszczaną procedurą była metodologia dla laptopów gamingowych, która w ciągu trzech lat doczekała się trzech różnych odsłon. Z kolei procedura dla ultrabooków oraz urządzeń konwertowalnych została przygotowana jeszcze w 2016 roku i od tamtej pory nie przechodziła praktycznie żadnych zmian. Z drugiej strony biorąc pod uwagę niespecjalnie ciekawe premiery nie było także konieczności jej całkowitej modernizacji. Ostatnie miesiące jednak sporo w tej kwestii zmieniły i wraz z premierą nowych procesorów od Intela oraz w związku z nadchodzącymi Zenami trzeciej generacji (w wersji mobilnej rzecz jasna), metodologia uległa dość znaczącej zmianie. Przede wszystkim bardziej skupia się na sprawdzeniu nowych laptopów w programach niż w grach. Oczywiście tych również nie zabrakło. Lista tytułów obejmuje sześć gier cechujących się w miarę wyważonymi wymaganiami sprzętowymi, zobaczymy więc jak poradzą sobie nowe zintegrowane układy graficzne od Intela oraz AMD. Najważniejszą zmianą w testach gier jest podniesienie rozdzielczości do 1920x1080. Preset pozostanie jeden - niski z wyjątkiem Counter Strike: Global Offensive, który od teraz testowany jest na wysokich ustawieniach graficznych.

Nowa procedura testowa dla laptopów z układami Ice Lake i Zen 2 [43]

  • Counter Strike Global Offensive - tytuł jest prawdziwym fenomenem i jedną z najpopularniejszych gier na komputerach PC. Jest jednocześnie bardzo popularną sieciową pierwszoosobową strzelaniną, bez której scena e-sportowa byłaby znacznie uboższa, bowiem gra jest pozycją absolutnie obowiązkową na wszystkich większych imprezach gamingowych. Tytuł działa na solidnie zmodyfikowanym silniku Source, który napędzał m.in.: Half Life 2 oraz Left 4 Dead.
  • DiRT 4 - czwarta, główna część serii DiRT, która w istotnym stopniu wraca do swoich korzeni, a więc emocjonujących wyścigów rajdowych. Na maksymalnych ustawieniach jest także na co popatrzeć, aczkolwiek tym razem skupimy się na niższej jakości oprawy i wydajności na zintegrowanych układach graficznych Intela oraz AMD.
  • Fortnite - prawdziwy fenomen w obecnych czasach. Tytuł, który spopularyzował gatunek znany jako "battle royale", w którym dziesiątki graczy walczą przeciwko sobie na ogromnej mapie. Ze względu na jej popularność postanowiłem również włączyć grę do nowej procedury testowej. Sporo osób dopytuje o możliwość odpalenia Fortnite'a na mniej zaawansowanych urządzeniach, a skoro produkcja Epic Games cechuje się stosunkowo niskimi wymaganiami, możemy sprawdzić jak poradzą sobie w niej zintegrowane układy Intela oraz AMD, a także podstawowe dedykowane karty NVIDII pokroju GeForce MX230/MX250.
  • Star Wars Battlefront II - najnowsza (jeszcze, wszak Star Wars Jedi: Fallen Order jest tuż za rogiem...) produkcja osadzona w świecie Gwiezdnych Wojen. Prawdziwy pokaz możliwości silnika Frostbite (choć silnik dobrze skaluje się z podzespołami oraz ustawieniami graficznymi) oraz wymagająca gra, zwłaszcza na najwyższych detalach.
  • The Outer Worlds - premierowy tytuł, który zadebiutował raptem kilka dni. Za produkcję odpowiada studio Obsidian Entertainment, który dał światu m.in. kultowego Fallouta: New Vegas oraz dwie części Pillars of Eternity.
  • Titanfall 2 - druga część bardzo udanej strzelaniny od studia Respawn Entertainment, działającej obecnie pod egidą EA. Niestety gra nie okazała się spektakularnym sukcesem z racji bardzo niekorzystnego terminu premiery w okolicach Battlefield 1. Warto jednak dać jej szanse (Ci, którzy jeszcze nie grali), bo to kawał solidnej gry z zaskakująco udaną warstwą fabularną.

Nowa procedura testowa dla laptopów wyposażonych w 10 generację układów Intel Ice Lake oraz Comet Lake w istotny sposób zmienia testy w grach oraz programach, a dodatkowo wprowadzony zostanie undervolting. W późniejszym czasie procedura zostanie poszerzona o trzecią generację APU AMD Renoir, wykorzystującą mikroarchitekturę Zen 2.

Nowa procedura testowa dla laptopów z układami Ice Lake i Zen 2 [1]

Jak wspomniałem wcześniej, tym razem bardziej skupiam się na programach oraz wymagających testach wydajności, gdzie porównywane ze sobą będą różne procesory - nie tylko niskonapięciowe układy Intel Whiskey Lake-U, ale również Comet Lake-U, Ice Lake-U, Ryzen Mobile oraz Coffee Lake-H Refresh, które pojawiają się w gamingowych notebookach i mobilnych stacjach roboczych. Podstawą i bazą dla testów użytkowych jest SYSMark 2018, który miał początkowo zostać wprowadzony w laptopach gamingowych, ale z różnych przyczyn musiałem wówczas z niego zrezygnować. Teraz udało mi się w końcu go dodać i warto dodać, że to obecnie to najdłużej trwający test spośród wszystkich z metodologii - każde urządzenie jest testowane przez około pięć do sześciu godzin, podczas którego laptopy sprawdzane są w kilkudziesięciu różnych scenariuszach. Ważną częścią metodologii jest również PCMark 10, sprawdzający ogólną wydajność komputera np. podczas prowadzenia wideokonferencji, przeglądania treści w Internecie, edytowania zdjęć/filmów czy renderowania i wizualizacji scen. Nie brakuje także nowości w postaci Corony Benchmark, V-Ray Benchmark czy renderowania filmu 4K w programie Shotcut (znanym już z procedury gamingowej). Dodatkowo w listopadzie w testach pojawi się oprogramowanie MobileMark 2018, które obok SYSMark 2018 będzie kompleksowo prezentować wydajność notebooków.

  • Cinebench R15 - program testujący wydajność procesora. Obejmuje test OpenGL, Single CPU (jednowątkowy) oraz Multi CPU (wielowątkowy).
  • SYSMark 2018 - jest to porównawczy test sprawdzający wydajność testowanego sprzętu, dla wielu bywa pomocy przy wyborze dla siebie odpowiedniego urządzenia.
  • MobileMark 2018 - to uwzględniający zastosowanie i wydajność test porównawczy wydajności baterii, który pomaga w podjęciu decyzji o zakupie notebooka.
  • Passmark 9 - do pomiarów wydajności zostaną wykorzystane dwa najpopularniejsze „pecetowe” testy syntetyczne - CPUMark i MemoryMark.
  • PCMark 10 - najnowsza wersja programu testującego wydajność komputera, stworzoną przez programistów z firmy UL Benchmarks. Wachlarz podstawowych testów poszerzono między innymi o nowe rozwiązania Adobe i Microsoft, które znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach.
  • Corona Benchmark - fotorealistyczny renderer dostępny dla Autodesk 3DS Max, MAXON Cinema 4D oraz w postaci samodzielnej aplikacji. Program świetnie wykorzystuje wielowątkowe procesory podczas renderowania sceny, podając kilka różnych wyników odzwierciedlających ich wydajność.
  • V-Ray Benchmark - wykorzystuje silnik renderujący, który używa bardzo zaawansowanych technik jak np. algorytm globalnego oświetlenia (global illumination), path tracing, mapowanie fotonowe (photon mapping), irradiance map oraz directly computed global illumination.
  • 7-zip - tworzenie archiwum z folderu zawierającego kilkaset plików graficznych o łącznej wadze 2000 MB. Program jest darmowym, wydajnym oraz bardzo popularnym pakerem.
  • Handbrake 0.10.5 - konwertowanie filmu o wadze 450 MB z pomocą kodeku HEVC (H.265). Aplikacja dobrze radzi sobie z technologią Intel Hyper-Threading oraz architekturą procesorów AMD.
  • Shotcut - renderowanie materiału wideo nagranego w rozdzielczości Ultra HD, z wykorzystaniem kilkunastu przejść oraz efektów graficznych.
  • Blender - renderowanie trójwymiarowej sceny w aplikacji często wykorzystywanej przez amatorów szlifujących swoje umiejętności.

Nowa procedura testowa dla laptopów z układami Ice Lake i Zen 2 [38]

Pozostała część procedury skupia się oczywiście na temperaturach podzespołów, obudowy, poborze mocy oraz czasie pracy na zasilaniu akumulatorowym. Tutaj największą zmianą w porównaniu do poprzedniej procedury jest włączenie undervoltingu dla procesora. Nie będzie on jednak przeprowadzany z poziomu Intel Extreme Tuning Utility, tylko zewnętrznego oprogramowania ThrottleStop. Powody są dwa - pierwszy to większa uniwersalność programu, dzięki czemu stosowany będzie równocześnie na procesorach Intel Core i AMD Ryzen Mobile. Po drugie rezygnacja z Intel XTU została niejako wymuszona brakiem kompatybilności tego programu z procesorami 10 generacji Comet Lake oraz Ice Lake. Poradnik dotyczący wykorzystania ThrottleStop znajduje się na przedostatniej stronie artykułu. Wygrzewanie laptopów w dalszym ciągu odbywa się z pomocą gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, jednak czas trwania testu został skrócony z godziny do 30 minut. Pomiary będą oczywiście odbywały się przed i po undervoltingu. Nie zabraknie także omówienia poszczególnych składowych sprzętu: jakości wykonania, klawiatury, touchpada, głośników etc, a także zbadania jakości matrycy. Uff, dużo tego... sprawdźmy więc metodologie na konkretnych przykładach!

Nowa procedura testowa dla laptopów z układami Ice Lake i Zen 2 [39]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 36

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.