MSI Afterburner: automatyczne podkręcanie także dla Pascali
Jakoś pod koniec września tego roku MSI wypuściło wersję v4.6.0 swojego oprogramowania MSI Afterburner do overclocking'u kart graficznych. Wspomniana wersja beta umożliwiała jednak automatyczne podkręcanie kart zbudowanych w oparciu o architekturę Turinga, cieszyli się więc bowiem przede wszystkim posiadacze modeli RTX 2070 czy RTX 2080. Czytając wówczas fora można było zauważyć wiele żalu ze strony konsumentów, którzy posiadając układy graficzne bazujące na architekturze Pascal nie mogli owej funkcji wykorzystać. Z samym końcem tego roku firma MSI przynosi jednak dobre wieści dla posiadaczy wszystkich układów poprzedniej generacji: oprogramowanie MSI Afterburner od teraz pozwoli na automatyczne podkręcanie kart także im.
Oprogramowanie MSI Afterburner w wersji v4.6.0 od teraz pozwoli na automatyczne podkręcanie kart graficznych o architekturze Pascal.
Nowy MSI Afterburner automatycznie podkręci nowe karty RTX
Firma MSI wypuściła właśnie wersję beta swojego oprogramowania MSI Afterburner, które mimo że o tym samym numerze kompilacji co przed kilkoma miesiącami (v4.6.0), to od teraz zagwarantuje ono opcję automatycznego podkręcania kart graficznych już nie tylko posiadaczom "Turingów", ale także "Pascali". Oprogramowanie można pobrać chociażby klikając w ten link, a już tutaj znajdziecie prosty tutorial, jak przeprowadzić takie podkręcanie na swoim GPU. Instrukcja jest jednak w języku angielskim, więc poniżej w dużym skrócie opiszemy jak należy uruchomić moduł OC. Korzystając z modułu OC w oprogramowaniu należy pamiętać, że pomoże nam on wyznaczyć sugerowaną wartość podkręcenia jedynie w obrębie taktowania zegarów rdzenia. Jeśli chcemy podkręcić dodatkowo taktowanie zegarów pamięci, to niestety rozwiązania będziemy musieli poszukać gdzie indziej (bądź metodą prób i błędów wyznaczyć poziom Memory Clock samodzielnie).
MSI AfterBurner 4.3.0 Beta 14 - wsparcie dla DirectX 12
Po pierwsze jeśli chcemy skorzystać ze skanera OC w MSI Afterburner, w ustawieniach powinniśmy mieć zaznaczone opcje Odblokuj kontrolowanie napięcia oraz Odblokuj monitorowanie napięcia (choć to drugie nie jest wymagane). Następnie suwaki Core Voltage, Power Limit i Temp. Limit przesuwamy do końca oraz potwierdzamy wprowadzone ustawienia symbolem wyboru. Następnie obok suwaka Core Clock znajdujemy mały symbol wykresu i klikamy w niego. Pojawi się okno z wykresem, na którym to znajdziemy skrót do OC Scanner. Klikamy na ów napis i otwiera się kolejne okno, w którym klikamy na Scan. Skanowanie potrwa około 15 minut, a po zakończeniu w ostatnim z okien wyskoczy nam sugerowana wartość MHz, o którą warto podkręcić Core Clock. Warto po skanowaniu kliknąć jeszcze na Test: oprogramowanie w procentach pokaże jeszcze, jak bezpieczne jest takie ustawienie. Z autopsji mogę jedynie zaznaczyć, że o ile moje GPU podciągnięte jest ręcznie do +137 MHz (Core Clock) i +550 MHz (Memory Clock), to skaner automatyczny MSI pokazał, że sugerowaną wartością Core Clock jest... tylko 92 HMz. Może to kwestia wersji beta, a może MSI zaniża wartości dla bezpieczeństwa.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78