Google Play: Koniec aplikacji w formacie APK, w repozytorium pojawi się nowy, oszczędniejszy AAB
Od sierpnia 2021 roku wszystkie nowe aplikacje mające trafić do Google Play muszą być przygotowane w formacie AAB. Android App Bundle, bo tak nazywa się nowy nośnik, znacząco odchudzi mobilne programy dla smartfonów. AAB obowiązuje bowiem limit w wysokości 150 MB. W teorii, ze zmiany powinni cieszyć się zarówno użytkownicy, jak i samo Google. W obydwu przypadkach będzie miała miejsce realna oszczędność miejsca. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy tego typu proces wpływa na inne podmioty. W tym konkretnym przypadku mogą pojawić się problemy z dostępnością nowych aplikacji w innych niż Google Play repozytoriach. Co z Aptoid, APKPure, Huawei AppGallery i Amazon Appstore, z którego będzie korzystać Windows 11? Sprawa nie jest wcale taka oczywista i rodzi wiele pytań.
Google rezygnuje z Android Package Kit i przechodzi na Android App Bundles. Od sierpnia 2021 roku nowe aplikacje w Sklepie Play będą korzystać wyłącznie z AAB. Co z Aptoide, AppGallery i APKPure?
Test realme GT 5G - Flagowy smartfon z układem Snapdragon 888 i pamięcią UFS 3.1 zaskakuje wydajnością
Giganci technologiczni nie stoją w miejscu i co jakiś czas serwują nam zmiany, które śmiało można nazywać gruntownymi. Część z nas może ich nie dostrzec, ale każdy, kto, choć w niewielkim stopniu interesuje się systemem Android, zdaje sobie sprawę z tego, czym są pliki z rozszerzeniem .apk. Android Package Kit to plik instalacyjny, który pozwala zainstalować na smartfonie lub tablecie konkretną aplikację. Format ten wykorzystywany jest zarówno w Google Play, jak i w innych repozytoriach, takich jak Aptoid, APKPure czy AppGallery. Sęk w tym, że firma z Mountain View zdecydowała o stopniowym odchodzeniu od APK na rzecz nowego AAB (Android App Bundles). Nowy pakiet ma niewątpliwe zalety, natomiast pewne jest to, że jego wykorzystanie wywoła zamieszenie.
Xiaomi Mi 11 Ultra – Test smartfona oferującego 120-krotny zoom, dodatkowy ekran i topową wydajność
Zapowiadana zmiana dotyczy bowiem wyłącznie sklepu Google Play i to jedynie w przypadku nowych aplikacji. Deweloperzy, tworząc nieudostępnione wcześniej programy, będą zobowiązani do wykorzystania formatu AAB. Pozostałe repozytoria Huawei AppGallery, Amazon Appstore czy APKPure w dalszym ciągu będą korzystać z APK. Pytanie, czy twórcy nowych aplikacji będą przygotowywać osobne wersje? Jeśli tak się nie stanie, wymienione sklepy zostaną poniekąd zmuszone do przejścia na nowy format. W przeciwnym wypadku nie trafią do nich nowości.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10