Catalyst 15.7 WHQL ze wsparciem dla Windows 10 i DirectX 12
Jedni powiedzą: "nareszcie", na innych dzisiejsza informacja nie zrobi wrażenia. O czym mowa? Okazuje się, że firma AMD po wielu miesiącach serwowania sterowników w wersji beta postanowiła wydać oprogramowanie podpisane certyfikatem WHQL. Czy coś to zmienia? Teoretycznie tak, ale praktycznie różnie z tym bywa - zdarza się, że wersje beta są stabilniejsze od oficjalnych wydań, czego najlepszym dowodem były niedawne problemy NVIDII z przeglądarką Chrome i nie tylko. Najnowsze sterowniki Catalyst zostały oznaczone numerem 15.7. Od udostępnienia ostatniej wersji przeznaczonej dla gry Batman: Arkham Knight minęło dosłownie kilkanaście dni, co oznacza, że "czerwoni" wyraźnie zwiększyli intensywność wydawania kolejnych edycji swojego oprogramowania.
Zwolennicy sterowników z podpisem WHQL odnieśli sukces.
Jakie nowości przynoszą Catalysty 15.7 WHQL? AMD chwali się przede wszystkim obsługą systemu operacyjnego Windows 10 oraz DirectX 12. Co więcej, producent informuje o kompatybilności z WDDM 2.0 (Windows Display Driver Model), który pozwala na zmniejszenie narzutu obliczeniowego. Kolejną nowością jest wprowadzenie funkcji Frame Rate Target Control (FRTC) dla wszystkich kart graficznych począwszy od modelu Radeon R7 260.
Jeżeli jesteśmy już przy wsparciu dla funkcji, to VSR (Virtual Super Resolution) doczekało się kompatybilności ze wszystkimi akceleratorami od R7 260 w górę oraz procesorami APU od A6-7400K w górę. Co więcej, VSR działa już w trybie CrossFire, podobnie zresztą jak AMD FreeSync - technologia synchronizacji częstotliwości odświeżania nie działała do tej pory na konfiguracjach z wieloma rdzeniami GPU. Nie zabrakło nowych, poprawionych profili CrossFire dla wielu gier oraz optymalizacji dla wybranych tytułów. Posiadacze kompatybilnych produktów AMD mogą pobrać sterowniki Catalyst 15.7 WHQL z tej strony internetowej:
Pobierz sterowniki AMD Catalyst 15.7 WHQL
Powiązane publikacje

AMD Radeon RX 7000 - nowe informacje o specyfikacji układów NAVI 31, NAVI 32 i NAVI 33 wskazują na mniejszy Infinity Cache
120
NVIDIA GeForce GTX 2080 - prototyp karty graficznej trafił na eBaya. Możliwe, że pierwotnie tak miał się prezentować flagowy Turing
27
Yeston GeForce RTX 3060 Cute Pet - niereferencyjny układ Ampere w kompaktowej odsłonie. W sam raz dla fanów anime
85
Intel ARC A750 vs NVIDIA GeForce RTX 3060 - producent porównuje wydajność kart w blisko 50 grach z DirectX 12 i Vulkan
72