ASUS będzie pozywał inne firmy za wykorzystanie OC Socket?
Walka na miecze w przypadku rynku urządzeń elektronicznych nigdy się nie kończy - każda korporacja chce być wyżej niż inni, a sposobów na osiągnięcie lepszych wyników sprzedaży jest cała masa. Oczywiście dla klientów najlepiej byłoby, gdyby każdy starał się produkować jak najbardziej dopracowane komponenty w przystępnej cenie, jednak nie zawsze się to udaje. W przypadku płyt głównych pole do popisu z każdą generacją wydaje się coraz mniejsze, bowiem "mobaski" co i rusz tracą kolejne karty przetargowe w postaci technologii pozwalających na osiągnięcie lepszych wyników wydajności i stabilności od konkurencji.
ASUS powalczy z konkurencją przy pomocy pozwów?
Co innego, że znane firmy walczące w każdym segmencie rynku starają się przekonać klientów do swoich produktów przy pomocy różnych sztuczek i elementów - tajwański ASUS postanowił wykorzystać premierę procesorów Intel Haswell-E i platformy X99 do debiutu swojej technologii o nazwie OC Socket. Jest to nic innego jak nieco przebudowane gniazdo procesora, które ma pozwalać na osiąganie lepszych wyników w podkręcaniu dzięki zachowaniu stabilności procesora przy wyższych megahercach niż u konkurencji.
ASUS X99-Deluxe - Test luksusowej płyty głównej dla Haswell-E
W jaki sposób podstawka wpływa na osiągi jednostki CPU? Gniazda OC Socket montowane w czołowych produktach ASUS X99 posiadają więcej pinów niż standardowe podstawki LGA 2011-3, dzięki czemu użytkownik może bardziej precyzyjnie ustawiać napięcie dla poszczególnych elementów, a zjawisko tzw. VDropa zostaje zmniejszone przy dużym obciążeniu. Oczywiście każda technologia tego typu wygląda bardzo dobrze na papierze, ale dzisiaj nie będziemy badać skuteczności rozwiązania ASUSa, tylko jego oryginalności - według producenta, jest ona potwierdzona patentami i żadna inna firma nie może wykorzystywać podobnych gniazd w swoich produktach bez wykupienia licencji, o ile oczywiście ASUS będzie chciał takiej udzielić.
Według serwisu DigiTimes, tajwańska firma przygotowuje pozwy przeciwko konkurencji w postaci ASRocka, MSI i Gigabyte, bowiem wymienione marki miały dopuścić się złamania prawa patentowego przez przygotowywanie nowych modeli wyposażonych w podobne rozwiązanie. Na razie takich modeli nie jest zbyt dużo (SweClockers informuje między innymi o Gigabyte X99 SOC Force), ale nie wszystkie konstrukcje weszły już do sprzedaży. Czy doczekamy się nowej wojny patentowej na tle przerobionych gniazd LGA 2011-3?
Źródło: SweClockers / MaximumPC / DigiTimes
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37