Testy Bulldozer FX 8-Core vs Core i7-990X
Od kilku tygodni na rynek z wolna wkraczają chipsety serii 900, dedykowane nadchodzącym procesorom AMD Bulldozer. Umknęło to waszej uwadze? Nic dziwnego - układom 990 i 970 towarzyszy raczej grobowa cisza niżeli medialny huk. Być może jest to spowodowane tym, że produkcja płyt ruszyła wcześniej, podczas gdy na początku czerwca ogłoszono przesunięcie premiery procesorów o czym Was zresztą informowaliśmy. Sprzedaż nowych „mobasów” bez dedykowanych im procesorów jest paradoksalna, ale z racji tego, że płyty główne są całkowicie kompatybilne z obecną generacją CPU od AMD wielcy producenci tacy jak ASUS, MSI czy Gigabyte postanowili nie czekać. Właśnie płytę ostatniego z nich wykorzystano do testu inżynieryjnej próbki procesora z serii FX. Na Gigabyte 990FXA-UD7 sprawdzono wydajność Bulldozera i czterech kart GeForce GTX 580. Dla porównania 4-Way SLI zamontowano na płycie Gigabyte X58A-OC z procesorem Core i7-990X. Jak sprawdziła się wyczekiwana od dawna konstrukcja z obozu zielonych?
Platforma testowa dla AMD FX z czterema GPU GTX 580
Jak widać nasi czescy koledzy poszli na całego i korzystając z okazji posiadania wczesnej wersji procesora, postanowili sprawdzić jego możliwości również w dziedzinie OC. Inżynieryjna 8-rdzeniowa wersja FX osiągnęła stabilne taktowanie rzędu 5.5 GHz. Czesi zrobili test w 3DMark 11 podczas którego nieziemsko migał ekran. Nic dziwnego, w końcu to nieziemski sprzęt o nieziemskiej wydajność ;) Tak naprawdę winny był jeden z mostków SLI, a jak widać na zdjęciu recenzenci PCTuning nie mieli łatwo przy łączeniu 4 kart różnych producentów posiadając różne mostki. Cóż, to dobra wskazówka dla producentów, aby dodawali potrzebne akcesoria do płyt o tak szerokich możliwościach.
Wyniki SLI dla platform opartych o topowe procesory Intel i AMD taktowane zegarem 4 GHz
Jaki wykres jest każdy widzi. Omawianie go nie ma większego sensu, więc wspomnimy tylko o kilku kluczowych aspektach. Otóż użyte w teście sterowniki Nvidia 275.36 Beta nie były jeszcze należycie zoptymalizowane pod chipset 990FX. Nie jest to wersja finalna, a na taką należałoby poczekać w obliczu tego, że konfiguracja SLI dopiero powraca do AMD i debiutuje na chipsetach "nie-nForcowych". Druga kwestia to inżynieryjna wersja procesora o nazwie kodowej Zambezi z serii FX 8-Core. Warto to podkreślić, gdyż mając na uwadze rewizję B1, która była powodem przesunięcia premiery "Spychaczy" możemy podejrzewać, że testowana próbka nie była produktem poprawionym - B2. W dodatku PCTuning zauważa, że nasz krzemowy przyjaciel nie był w pełni uposażony, tak jak ma to mieć miejsce w wersjach sklepowych co sugeruje, że testowano B0. Zresztą, BIOS płyty Gigabyte nie był wersją finalną przygotowaną do obsługi Bulldozera. I ostatnia z uwag to cena. Dla topowego FX-8130 miała ona wynosić 300 do 350 USD, podczas gdy i7-990 Extreme kosztuje jedyne 1000 dolarów. Można więc rzec, że wydajność Bulldozerów prezentuje się co najmniej zadowalająco.
Źródło: PCTuning
Powiązane publikacje

Intel Core Ultra 300 - sampel inżynieryjny z rodziny Panther Lake zaprezentowany na targach Embedded World 2025
29
AMD EPYC Embedded 9005 - premiera zaawansowanych procesorów do zastosowań przemysłowych i sieciowych
5
AMD Ryzen 9 9950X3D oraz Ryzen 9 9900X3D - Firma potwierdziła datę premiery oraz ceny procesorów Zen 5
70
Laptopy z procesorami Intel Panther Lake mogą nie zadebiutować w tym roku. Powodem jakość procesu Intel 18A
66